Vrásky na čele funkcionářům přidělalo desáté místo a zisk 18 bodů, což je při systému této soutěže i velké pravděpodobnosti sestupu dvou týmů z divize do krajského přeboru logickým vyústěním obav spojených se záchranou v druhé nejvyšší krajské soutěži.

Do této situace se v Lubech dostali zejména nevydařenou sérií od šestého kola v podobě pěti porážek za sebou. Po desátém kole, kdy Start klesl v tabulce na třinácté místo, to nevypadalo vůbec dobře. Závěr podzimu ale dokázali Lubští zvládnout velmi dobře. Přivezli šest bodů z venku z Nýrska i Blovic a doma vyhráli nad exúčastníkem krajského přeboru Stříbrem. To vše dává reálné předpoklady k tomu, že na jaře by to mělo dopadnout dobře.

Start Luby zahájil přípravu mužstva na jarní část sezony 2008/ 2009 už 4. ledna ve sportovní hale v Čapkově ulici v Klatovech. Pod vedením Karla Šůse a za asistence Ivana Havlovice a Karla Vondráčka se převážná část přípravy soustřeďuje do lubského sportovního areálu a jeho okolí.

Po zkušenostech z loňské zimní přípravy, kdy byl problém odehrát některé přípravné zápasy z důvodu špatného terénu nebo již zadaných hracích termínů u většiny soupeřů z okolí, rozhodlo se vedení klubu společně s trenérem přihlásit A tým Startu ke startu v zimním turnaji v Horšovském Týně.
Tento turnaj má velice kvalitní obsazení, když dalšími účastníky jsou celky z Tlučné, Postřekova, Stříbra, Staňkova, Holýšova, Domažlic a týmu domácího Dynama.
Zimní turnaj v Horšovském Týně začal 24. ledna a končí 8. března. O týden později již čeká na lubské fotbalisty první soutěžní zápas na domácím hřišti, ve kterém přivítají Sušici. V pošumavském derby budou usilovat o vrácení tomuto soupeři podzimní prohry 1:2.

V Lubech jsou přesvědčeni, že příprava A mužstva je sestavena kvalitně a záleží teď pouze na přístupu a odpovědnosti hráčů, jaký bude v konečné fázi její přínos.

Z podzimního umístění Startu Luby v 1.A třídě vyplývají i cíle tohoto celku pro jaro, což také potvrzuje trenér Karel Šůs: „Po podzimní části mužstvo získalo pouze osmnáct bodů a zatím není důvod ke spokojenosti. Hlavní cíl mužstva je jasný. Získat v konečném součtu více než čtyřicet bodů a vyhnout se barážovým zápasům o sestup z 1.A třídy.“

K současnému kádru lubský lodivod uvedl: „Musím říct, že současný kádr je mladý a kvalitní a je určitě v jeho silách dosáhnout vytýčených cílů. Zároveň však podotýkám, že mužstvu by prospěl kvalitní středopolař a rychlý a robustní útočník, o které bych rád svůj tým ještě před jarními mistrovskými boji rozšířil.“

Miroslav Sedlmaier