Fotbalisté Klatov potvrdili výbornou formu v letošním ročníku FORTUNA divize A v zápasech mimo svůj svatostánek. Družina trenéra Michala Čadka zvítězila ve vypjatém sobotním duelu 25. kola soutěže v Mariánských Lázních 1:0 a venku vybojovala tři body v pátém ze šesti posledních soubojů.

První náznak vážnější příležitosti si první víkendový den v lázeňském městě vypracovali hosté, ale nabíhajícího Lukeše centr z levé strany výrazně přeletěl. V úvodních deseti minutách měli klatovští borci častěji míč na svých kopačkách, ale pozorně bránící domácí je ke své svatyni nepouštěli.

Hrálo se spíše opatrně. Klatovy totiž kombinovaly zejména v zadních řadách.

V 10. minutě hosté zahrozili z rohového kopu. Ofenzivně laděný Pavlovič ale ve složité pozici přestřelil. Ve 12. minutě se do pokutového území po chybě domácí obrany rval znovu Pavlovič. Místo střely z hranice šestnáctky se však pokoušel přihrávat, a to byla špatná volba. Jeho spoluhráč totiž v době nahrávky stál v ofsajdovém postavení, čehož si okamžitě všiml pozorný pomezní rozhodčí.

Po čtvrt hodině hry dostaly Klatovy další šanci v podobě přímého volného kopu z dvaceti metrů. Kapitán Janda ale tuhle šance nevyužil – pálil totiž nepřesně. Mariánské Lázně se k prvnímu ohrožení Rojíkovy branky dostaly v 17. minutě hry. Střílející Jakub Blažek ale stejně jako před malou chvíli jeho protihráč netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

V této sestavě nastoupili klatovští borci k souboji v Mariánských Lázních. Foto: Sports Studio/Lineup11Zdroj: Deník / Martin Mangl

V polovině úvodního dějství se na hřišti poprvé zajiskřilo. To, když jeden z domácích útočníků nevybíravě atakoval brankáře Klatov. Ve 27. minutě běželi dva klatovští hráči proti jednomu obránci domácích. Špatnou finální přihrávkou se ale připravili o nadějnou šanci. O čtyři minuty později musel poprvé zasahovat brankář Rojík. „Face to face“ proti klatovskému čarodějovi ale domácí Lattisch neuspěl. Za další dvě minuty si lázeňští hráči vypracovali další slibnou šanci. Střela Kravara mířila do šibenice klatovské branky, ale díky vnější falši se nakonec vykroutila mimo.

V tu chvíli byli domácí kopáči zkušeného trenéra Stanislava Purkarta na hřišti lepším týmem a s velkou snahou a elánem dobývali klatovské pokutové území. Závěr první půle se nesl ve znamení benevolentního metru arbitra Nedvěda, který pustil několik hraničních zákroků na obou stranách. Zatímco tvrdé souboje na stadionu u Ferdinandova pramene k vidění byly, tak branky, které by rozjásaly nejedno fotbalové srdce, nikoliv. A tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

První střelecký pokus ve druhém poločase si připsali domácí, ale Rojík nepříliš razantní střelu zpoza vápna zkrotil. I když nadvakrát. Sedm minut po pauze střílel tvrdě Michal Lukeš, ale gólman Šmejkal jeho projektil vyrazil na rohový kop. Po hodině se domácí strážce klece znovu vyznamenal. Tentokrát proti pohotové ráně Pavlíka.

V 74. minutě to domácími ochozy, které skrápěl mohutný déšť, jen tak zahučelo. Přímý volný kop mladého Pavlíka totiž skončil jen těsně vedle tyče domácí brány. Nikomu z klatovských borců se pobídku zimní akvizice třetího týmu divizní skupiny A nepodařilo tečovat.

Deset minut před koncem se ale Klatovy dočkaly. Ve výborné formě hrající Lukeš vybídl k úniku střídajícího Diviše a ten sám před brankářem Šmejkalem zachoval chladnou hlavu a přesnou přízemní střelou k tyči rozradostnil svůj tým. V hektickém závěru se na hřišti již nic nestalo, a tak Klatovy zvítězily těsně 1:0.

Mariánské Lázně – Klatovy 0:1

Jedinou branku utkání obstaral střídající Diviš, jehož pěknou kolmicí vyslal na steč Michal Lukeš. „Byli jsme lepším týmem. Vypracovali jsme si více šancí a povedlo se nám před koncem utkání skórovat. Jsme rádi, že jsme bodovali naplno, když jsme naposledy vysoko prohráli s Čížovou,“ těšilo klatovského manažera Milana Koželuha.

Poločas: 0:0. Branka: 80. Diviš. Rozhodčí: Nedvěd. ŽK: 4:3. Diváci: 150.

Střely na branku: 4:6. Střely mimo branku: 5:4. Zblokované střely: 1:1. Střely celkem: 10:11. Rohové kopy: 1:2. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 20:20. Úroveň utkání: 6 (nejlepší 10, nejhorší 1).

Sestava Klatov: Rojík – Dolanský, Janda, Mészáros, Cibulka – Tříska (88. Marek), Sojka – Lukeš (90. Bošek), Pavlík (84. Kotrba), Bálek (70. Diviš)– Pavlovič (75. Krásný). Trenér: Michal Čadek.