Nejvíce sledovaným a diskutovaným, co se výsledků a výkonů týká, a také nejvíc pomlouvaným i hájeným je na Klatovsku určitě fotbalový klub TJ Klatovy. Za sebou má bezesporu jeden z nejhorších roků. V ročníku 2008/2009 vypadlo z divizní soutěže A mužstvo i žáci, rezerva opustila 1. A třídu s pouhými deseti body. V divizi se zachránili na poslední chvíli pouze dorostenci.

Podzim 2009

Ani nová sezona nezačala pro fotbalisty Klatov dobře. Po podzimní části je A tým na posledním místě krajského přeboru s deseti získanými body, béčko je také poslední, navíc dokázalo získat pouhé čtyři body. Starší dorost na tom není o nic lépe, když strávil zimu na posledním místě tabulky s deseti body. Jedinými klatovskými týmy, které po sestupu z vyšší soutěže se drží v popředí tabulky, jsou obě žákovská družstva. Starší žáci jsou na třetím místě tabulky krajského přeboru se ztrátou dvou bodů na vedoucí Domažlice a mladší žáci tabulku vedou. Takže jedině žákovský tým drží prapor klatovského fotbalu nad hlavou, protože může bojovat o postup do divize.

Fotbal a finace

Co dál? Tuto otázku si kladli tento týden na schůzce členové vedení fotbalového oddílu TJ Klatovy a trenéři mužstev všech věkových kategorií.
„Samozřejmě všechny zajímá, co se bude dít v mužské kategorii. Je jasné, že to zásadní, hlavně to, co se týká kádru, se odehraje až v únoru, takže teď můžu jen nastínit, co připravujeme,“ řekl předseda oddílu Dušan Popelka. „Na prosincovém jednání výboru byly dány jasné cíle. Zachránit áčko v krajském přeboru, zachránit i divizi staršího dorostu a postup žáků do divize. Podotýkám, že to má i ekonomickou vazbu a na většině financí pro klub se podílí město Klatovy. Se zástupci města stále jednáme a budeme jednat i nadále, protože situace je velice špatná. Rozhodnutí o přidělených financích pro letošní rok hodně zklamalo. Potřeba podpory města klatovskému fotbalu je běh na dlouhou trať. Zástupce města by mohly ještě přesvědčit třeba výkony a vůbec celá parta okolo mládeže, která se okolo šéftrenéra Ludvíka Fremuta a Jindřicha Sojky vytvořila a chce dostat mládežnický fotbal tam, kam patří, do nejvyšších soutěží. Jenže pohled na klatovský fotbal je hodnocen podle výkonu áčka,“ pokračoval Popelka.

„Pro letošní rok jsme od města dostali do klubu 350 000 korun, na rozdíl od loňských 750 000 korun, přitom se nám počet členů zvýšil o šedesát, a to hlavně v oddílech mládeže. Důvod snížení byl ten, že nehrajeme republikové soutěže, přestože mužský fotbal tu má deset mistrovských soutěží proti pěti hokejovým. Pro srovnání, hokejový klub má od města letos 2,3 milionu korun, přestože jsme zastupitelům předali počty hráčů, kteří z těchto peněz musí rok přežít. Jde o 250 lidí, o které se musíme postarat. Jak jednání o financích nakonec dopadne, to samozřejmě nevím, ale můžu slíbit, že budeme argumentovat a bojovat za klatovský fotbal,“ uvedl dál Popelka.

„Přístupem města jsem byl dost zklamaný. Chápu, že je špatná ekonomická situace, že mají „balík“, který musí rozdělit do různých oblastí. My přece nechceme peníze pro sebe, chceme, aby to tu fungovalo. Třeba u žáků se můžeme snažit, jak chceme, mít i výsledky, ale stejně se oddíl posuzuje podle áčka, a to mi nepřipadá fér,“ přidal se do diskuse místopředseda oddílu Antonín Presl.

Jaro už je za dveřmi

„Doba sportovních mecenášů a nadšenců je už pryč a současná situace je taková, že firmy, kromě generálních sponzorů, prostě do sportu peníze neinvestují. Ale do žádného, ať je to fotbal, hokej nebo basketbal. A právě proto jsou oddíly závislé na příspěvku města,“ tvrdi Popelka a dodal: „Musíme určitě posílit kádr dorostu, ale to nebude jednoduché, protože hodně dorostenců hraje ve svých klubech u mužů. Možná je to škoda, protože v dorostenecké divizi by získali určitě víc zkušeností, ale je to bohužel realita, že prakticky každý klub se potýká s úzkým kádrem.“

K tomu dodal trenér staršího dorostu Ján Gašpár: „Nevím, jestli bude reálné divizi zachránit. Máme na začátek jara hodně těžké tři zápasy se špičkou tabulky, ve kterých se nám zřejmě nepodaří bodovat, i kdybychom měli kádr sebelepší. A pak se budeme ode dna jen těžko odrážet.“

Otázka budoucnosti mužských týmů také není jednoduchá. „Do dvou tří týdnů chceme mít jasno, s kým půjdeme do jarní sezony. Budu mluvit se všemi hráči, které momentálně Klatovy mají. Pro informaci, v áčku i béčku je jich dohromady dvacet pět. Potom je osmnáct hráčů v Německu a zhruba dvacet pět hráčů je na hostování. Reálně je možné s polovinou z těch, kteří v současnosti tady nehrají, jednat o návratu, a tím i pomoci udržet krajský přebor. Momentálně jedinou posilou, kterou se podařilo získat, je Roman Vonášek, který se vrací na post hrajícího asistenta trenéra Karola Žáka. Potěšitelné je, že zatím převažuje zájem kluků, kteří tu vyrostli, zůstat a s týmem bojovat. Béčko je na tom hůř, tam musíme v první řadě obsadit pozici trenéra, stabilizovat kádr a vytvořit slušnou rezervu pro áčko,“ uzavřel Popelka.