Hodně našlapaný program měl v posledních dvou týdnech fotbalový tým A mladší přípravky SK Klatovy 1898. Na domácím hřišti si 12. června vybojoval vítězstvím v okresním kvalifikačním turnaji postup do krajského finále. To se hrálo o týden později v Rokycanech a klatovští kluci po výborném výkonu i tento turnaj vyhráli a překvapivě se probojovali na mistrovství České republiky mladších přípravek, které se hrálo v Bílině. Klatovské fotbalové naděje si z mistrovství odvezly nakonec šesté místo.

Před odjezdem na tento turnaj onemocněl klatovskému celku brankář David Šulda a pro zdravotní problémy neodjel ani Tomáš Jánský, a tak za ně na poslední chvíli byli povoláni náhradníci z béčka Ondřej Burcal a Karel Kovářík.

Finálového turnaje se účastnilo celkem osm týmů rozdělených do dvou skupin. Ve skupinách se střetl každý s každým a dle pořadí ve skupinách se hrálo o celkové umístění. Do skupiny s Klatovy byla zařazena družstva FK FS Třebíč, FK Bílina a FK Kolín. V druhé skupině svedly boj týmy FK Ústí nad Labem, FC Boskovice, Fotbal Frýdek Místek a FK Náchod.

Kouč Ludvík Fremut, který s hráči, kteří v současné době hrají v A týmu, před třemi lety začínal trénovat, o ambicích klatovských fotbalových nadějí jen mohl spekulovat. „Většina týmů byla fyzicky výrazně vyspělejší. Hlavně kluci z béčka, kteří doplnili tým na poslední chvíli, byli soupeřům svou velikostí pro smích,“ řekl klatovský trenér a k tomu dodal: „ To však již neplatilo na hřišti. První hrací den zkomplikovalo i počasí, po velké průtrži přišlo nečekané horko a velká vlhkost vzduchu hráčům všech týmů přinášela rychle pocit únavy.“

Výsledky Klatov:

SK Klatovy 1898 - FŠ Třebíč 2:2. Klatovy se ujaly vedení brankou nejmladšího účastníka Karla Kovaříka, který zužitkoval přihrávku Jakuba Šantory, soupeři se však podařilo vyrovnat. Druhou branku Klatov vstřelil po přihrávce Alexandra Sojky Petr Jílek, ale soupeř jim radost z prvního vítězství sebral v poslední minutě, když se mu podařilo srovnat po zahraném rohovém kopu.

SK Klatovy 1898 - FK Bílina 3:3. Bílina byla od prvních minut pod tlakem, ale z ojedinělé šance a po přesné střele se dostala do vedení. Během dvou minut vyrovnal Daniel Kuchárik a dvoubrankové vedení zajistili Vojtěch Petrželka a Alexandr Sojka. Následně však velké šance zahodili Sojka, Jílek a Petrželka. Toho Klatovští litovali v závěru utkání, když si nešťastně vstřelili dvě vlastní branky.

SK Klatovy 1898 - FK Kolín 1:6. Pokud chtěli Klatovští bojovat alespoň o bronzové medaile, museli v tomto utkání vyhrát. Šanci na první místo ve skupině už neměli, protože jejich soupeř ve třetím kole měl již na kontě dvě výhry. Klatovy začaly, ujaly se vedení gólem Sojky. Soupeř měl v kádru střelce, který jim však v dalších pěti minutách nastřílel čtyři branky a rozhodl o výsledku utkání.

SK Klatovy - FK Náchod 0:8 Ve skupině Klatovy s dvěma body skončily třetí a o konečné páté místo bojovaly s týmem z Chrudimi, který však byl fyzicky výrazně vyspělejší, předčil klatovské fotbalisty, a tak byl výsledek posledního utkání pro ně hodně krutý.

Sestava Klatov ve finálovém turnaji: Daniel Kuchárik, Lukáš Marek, Petr Jílek, Vojtěch Petrželka, Alexandr Sojka, Jan Bejvl, Karel Šesták, Jiří Stingl, Jakub Šantora, Michal Jiřík, Karel Kovářík, Ondřej Burcal.

K vystoupení klatovské mladší přípravky se vyjádřil i jeden z těch, který celý rok s týmem pracoval společně se Zdeňkem Bártou, Karel Šesták: „Na podzim loňského roku jsme vůbec nepočítali, že bychom mohli takového úspěchu dosáhnout. Pro hráče bylo finále odměnou za celoroční práci na trénincích. Je nutné vyzvednout výkon všech kluků na turnajích v postupových kolech. Kolektivní výkon pak podpořili někteří hráči aktuální výbornou formou. V republikovém finále chybělo první den trochu štěstí, které na takových akcích určitě také potřebujete, abyste hráli o vyšší umístění. Ale i celkové šesté místo je pro nás v letošní sezóně velký úspěch.“

„Hráčům a oběma trenérům blahopřeji k úspěchu, dobré prezentaci našeho města a klatovského fotbalu,“ doplnil Šestáka Fremut. (sed)