Je mu 80 let a pro mnohé je to neuvěřitelné, protože ho stále můžeme vídat s píšťalkou v ruce na hřištích v Pošumaví.

Jubilant, který říká, že nepíská, ale řídí utkání (pískají prý diváci), začal s fotbalem jako voják v roce 1953 v Sušici, kde hrál do roku 1965 za tamní Rudou Hvězdu. Pak do roku 1971 tento oddíl trénoval, poté se na trávnících objevoval v roli rozhodčího. Přes okres a kraj se propracoval do ligy, kterou pískal v letech 1976 až 1983. Od roku 1979 získal odznak FIFA a rozhodoval i zahraniční zápasy. V letech 1985 a 1986 šéfoval Rudé Hvězdě Cheb, pak se vrátil do řad rozhodčích v Okresním fotbalovém svazu Klatovy. V padesáti letech podle předpisu musel skončit s pískáním v krajských soutěžích, ale dodnes je uznávanou legendou v těch okresních.

Jan Veverka je velkou ikonou sudích v Pošumaví.

„S panem Veverkou jsem se v roli asistentky na čáře setkala. Je to úžasné, protože je legendou a hráči si k němu nic nedovolí. Je úžasné ho pozorovat, jak se dokáže po hřišti pohybovat s noblesou. Myslím, že by se mladí od něj mohli učit. K jeho životnímu jubileu bych mu chtěla popřát vše nejlepší," uvedla Zuzana Špindlerová z Bezděkova.

K blahopřání se připojil i předseda komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Klatovy Miloš Harmady: „Pískat v osmdesáti letech je obrovský unikát, který asi nemá v celé republice obdoby. Přeji mu hlavně zdraví. On je nezničitelný člověk a já věřím, že do stovky vydrží. Což mu přeji jménem komise i jménem všech rozhodčích." Jan Veverka prý, ať přijede kamkoliv, nemá žádný problém, protože má přirozený respekt. „Za těch pár let, co dělám předsedu, si nepamatuji, že by si na něj někdo stěžoval," dodal.

A co by dnešní oslavenec přál fotbalu v Pošumaví? „Aby alespoň jedno mužstvo bylo na špičkové úrovni. A aby těch skvělých lidí, kteří by pro fotbal dýchali, bylo stále víc a víc," popřál Veverka.

Celý rozhovor s Janem Veverkou přineseme v některém z dalších vydání na sportovní straně.