Předchozí
1 z 11
Další

PRVNÍ UTKÁNÍ V HISTORII. Vůbec první zápas v historii klubu sehráli fotbalisté tehdejší SK Viktoria Plzeň 27. srpna roku 1911. Na hřišti v dnešním Borském parku naproti dělostřeleckým kasárnám se mladý tým viktoriánů utkal s tehdy prvotřídní Olympií Plzeň. Fandové fotbalu novému klubu příliš nevěřili, jeho nástup byl provázen ironickými úsměvy a poznámkami. Díky krvavě červeným dresům dostali i přezdívku „Rudí ďáblové“. Viktoria sice prohrála 3:7, ale na hřišti zanechala dobrý dojem. V jejím mužstvu tehdy hráli Jindřich Berger, Josef Dégl, Tomáš Brabec, Josef Kříž, Jaroslav Seidenglanz, Karel Starec, Matěj Svoboda, Josef Ziegler, Václav Kříž, Cyril Hrabačka, Gustav König a Josef Jonák.

První tým Viktorie Plzeň.Zdroj: archiv Pavla Hochmana

REMÍZA S JUVENTUSEM. V roce 1935 hrála Plzeň Středoevropský pohár, který byl ve 30. letech minulého století považován za největší evropskou soutěž klubových celků. Na západ Čech přijel k prvnímu utkání poháru Juventus Turín s celou řadou reprezentantů z mistrovství světa v roce 1934, které hostila Itálie. Do Luční ulice v Plzni na velkolepou podívanou dorazilo 18 tisíc natěšených diváků, kteří viděli senzační vystoupení plzeňských borců. Souboj nakonec skončil remízou 3:3.

Zápas s Juventusem.Zdroj: archiv Pavla Hochmana

PŘÁTELSKÝ ZÁPAS S VOJÁKY AMERICKÉ ARMÁDY. Na konci května roku 1945 sehráli fotbalisté Plzně přátelské utkání s jedenáctkou americké armády. Šlo sice „jen“ o symbolické střetnutí, které však mělo velký význam a nesmazatelným písmem se zapsalo do kroniky klubu. O skóre v souboji vůbec nešlo. Nejcennějším výsledkem utkání byla radost a nadšení z osvobození a pádu Hitlerova fašistického Německa.

Viktoria vs. armáda.Zdroj: archiv Pavla Hochmana

ŠKODOVKA TRÁPILA BAYERN. V roce 1971 přijel do Štruncových sadů slavný Bayern Mnichov s legendárním Franzem Beckenbauerem i Gerdem Müllerem v sestavě. Třicet tisíc diváků v ochozech sice vidělo těsnou porážku plzeňských fotbalistů 0:1, ale ti tehdy v utkání Poháru vítězů pohárů zanechali na trávníku parádní dojem. Za Plzeň nastoupil i František Plass, přezdívaný plzeňský Beckenbauer. Tehdejší Škodovka bojovala, vytvořila si řadu šancí, ale nakonec s favoritem těsně padla.

František Plass.František Plass.Zdroj: FCVP

TO PAMÁTNÉ ODPOLEDNE. Historicky první mistrovský titul vybojovali fotbalisté Viktorie Plzeň v sezoně 2010/2011. Ten si zajistili v předposledním kole ligy díky domácí výhře nad Baníkem Ostrava, který porazili 3:1. Slezané se sice v 5. minutě po nástřelu Lukeše a vlastní brance Davida Limberského dostali do vedení, ale ještě do poločasu skóre otočili Jiráček s Bakošem. A když ve druhém dějství navýšil z přímého kopu náskok Viktorie kapitán Horváth, oslavy zisku prvního titulu mohly vypuknout naplno.

To památné odpoledne.Zdroj: Baníček

OPAŘENÁ KODAŇ. Hned v létě Viktoriáni bojovali o premiérovou účast v milionářské Lize mistrů. Jako vítěz ligy ale začali ve druhém předkole. Aby si svěřenci trenéra Pavla Vrby zahráli s nejlepšími týmy Evropy, museli vyřadit hned tři soupeře. První dvojzápas s Pjunikem Jerevan (4:0, 5:1) nedělal Západočechům žádné problémy. A svým způsobem ani další kolo s Rosenborgem Trondheim (1:0, 3:2). Ve 4. předkole Viktoria narazila na dánskou Kodaň, pro kterou měl být postup přes českého šampiona pouhou formalitou. Jenže Plzeňští na severu Evropy zvítězili 3:1 a v "domácí" odvetě v Edenu 2:1. Sen se stal skutečností…

Michal Ďuriš proti Kodani.Zdroj: archiv Deníku

SOUBOJE SE SLAVNOU BARCELONOU. V základní skupině Ligy mistrů sezony 2011/2012 se fotbalisté Plzně utkali s AC Milán, BATE Borisov a Barcelonou - tehdy s nejlepším týmem světa. Ve Španělsku Západočeši prohráli 0:2 a "doma" v Edenu 0:4. Zápas ovlivnila spálená tutovka Milana Petržely, kterého v samostatném úniku od poloviny hřiště vychytal fantastický Valdés, a také brzké vyloučení stopera Mariána Čišovského po faulu na hvězdného Lionela Messiho. Maličký Argentinec nakonec nasázel Plzni hattrick, a i když výsledek vypadal jednoznačně, Viktoriáni se za předvedenou hru stydět rozhodně nemuseli.

Utkání s Barcelonou.Zdroj: FCVP

ZMRTVÝCHVSTÁNÍ. V posledním utkání Ligy mistrů 2011/2012 hostila Viktoria v pražském azylu slavný AC Milán. Vyprodaný stadion hnal červenomodrý tým dopředu, ale italský gigant ukazoval kvalitu. Dvěma slepenými góly v úvodu druhé půle se dostal do vedení 2:0. Jenže Plzeň se nevzdala. V 89. minutě snížil po přihrávce Bakoše obránce Bystroň a ve druhé minutě nastaveného času vyrovnal pohotově Ďuriš. Hráči i fanoušci byli v extázi. Plzeňští fotbalisté tehdy vystřelili na branku nebo mimo ni celkem osmnáctkrát a v celkovém součtu naběhali o sedm kilometrů více než soupeř.

Drama s AC Milán.Zdroj: FCVP

VÝHRU NAD GIGANTEM TREFIL PROCHÁZKA. O rok později se do již zrekonstruované Doosan arény vypravil další gigant z Pyrenejského poloostrova – Atlético Madrid. V posledním zápase základní skupiny Evropské ligy, ve kterém šlo o první místo, byl k vidění jediný gól. K radosti plzeňských fanoušků ho měl na svědomí po dobře zahraném rohovém kopu Vladimíra Daridy obránce Václav Procházka. „Paráda. Tohle je můj životní gól. I životní úspěch,“ jásal tehdy osmadvacetiletý stoper.

Václav Procházka sestřelil Atlético.Zdroj: archiv Deníku

ŽIVOTNÍ GÓL TOMÁŠE WÁGNERA. V roce 2013 si fotbalisté Viktorie Plzeň užívali druhé účasti v základní skupině Ligy mistrů, ve které soupeřili s Manchesterem City, Bayernem Mnichovem a CSKA Moskva. Po pěti zápasech měli svěřenci trenéra Pavla Vrby na kontě 0 bodů, ale před sebou derniéru s ruským klubem. Pokud chtěli viktoriáni v evropském tažení pokračovat i na jaře, museli doma zvítězit. Plány se ovšem začaly bortit v 65. minutě, kdy se CSKA dostalo díky trefě Musy do vedení. Čtvrt hodiny před koncem ovšem vyrovnal Kolář a vlnu euforie rozpoutal v 90. minutě střídající Tomáš Wágner, jenž si stylově zpracoval nablýskaný centr Františka Rajtorala a propálil gólmana soupeře.

Trefa Tomáše Wágnera.Zdroj: FCVP

TREFA HROŠOVSKÉHO NA SANTIAGO BERNABÉU. FC Barcelona, AC Milán, Bayern Mnichov, nebo Manchester City. S těmito velkokluby se plzeňští fotbalisté v Lize mistrů za posledních deset let již střetli. A v roce 2018 došlo na další fotbalový svátek – utkání se slavným Realem Madrid na ikonickém Santiago Bernabéu. Plzeňští si v zápase proti favoritovi připsali řadu šancí, a i když prohrávali o dvě branky, bojovali jako hladoví lvi. Dvanáct minut před koncem snížil na rozdíl jediného gólu Patrik Hrošovský a senzační vyrovnávací gól ve zbytku zápasu visel na vlásku. Bez špetky nadsázky se královský klub z Madridu o výsledek bál až do závěrečného hvizdu.