Oba týmy šly do odvetného, rozhodujícího zápasu se stejnými šancemi, protože první zápas v Sušici skončil bezbrankovou remízou.

Horažďovice – Sušice 2:1

Hned od začátku zápasů se fotbalisté obou celků pustili do hry „od podlahy“, žádné „oťukávání“ a opatrná hra. První poločas začali lépe hosté ze Sušice, hned v 2. minutě stříleli přímý kop, ale míč prolétl nad brankou. Sušičtí dále kombinovali a dostávali se poměrně snadno ke střelám na branku domácího Kozlíka.

V 10. minutě střílel vedle Kočí, a ve 13. minutě jeho ránu Kozlík kryl. Po desetiminutovém náporu hostů se Horažďovičtí z tlaku vzpamatovali a pokoušeli se ohrožovat branku Sušice. V 17. minutě po rohu hlavičkoval domácí Janouškovec nad branku Míčka a tentýž hráč spálil ve 21. minutě vyloženou šanci, kdy jeho tvrdou střelu Míček jen s obtíží vyrazil.

Zápas se nesl v duchu značné nervozity na obou stranách, nikdo nechtěl udělat chybu a všichni hráči bojovali naplno. Bojovnou hru „odnesl“ sušický Martin Kalný, který musel být po hlavičkovém souboji v 26. minutě ošetřován a nakonec ve 42. minutě střídán a po poradě vedení mužstva byl odvezen na vyšetření do nemocnice.

Od půlky prvního poločasu se hra vyrovnala, obě mužstva bojovala o míče hlavně ve středu hřiště a vytvářela si šance. V dresu Horažďovic mířil přímo do brankáře Míčka Prchlík a minutu nato pálil vedle Pavlík. Těsně před koncem první půle měli velkou šanci hráči Sušice, prudká střela šla těsně nad branku domácích, jen to v ochozech zašumělo. Ale přesto se diváci (největší letošní návštěva) branky nedočkali, viděli jen dvě žluté karty, v 36. minutě u sušického Hracha a ve 45. minutě u domácího Janouškovce.

Do druhé půle nastoupili lépe domácí, do té doby dobře hrající fotbalisté Sušice začali příliš opatrně a hned to bylo na hře domácích znát. Lépe kombinovali a dostávali se do šancí, v 47. minutě střílel těsně nad sušickou branku Janouškovec, po něm pálil vedle Dytrt a Sovova rána z přímého kopu prolétla těsně před brankou Míčka. V 57. minutě zdálky pálil Prchlík, ale jeho střelu brankář hostů kryl. V 64. minutě konečně domácí svůj tlak zužitkovali a po střele Jiříka se ujali vedení.

Vstřelená branka domácí „nakopla“ a stále ohrožovali svatyni hostů. V 76. minutě viděl sušický Kočí žlutou kartu a dvě minuty nato za „řečnění“ ho rozhodčí poslal předčasně do kabin. Oslabená Sušice však domácí překvapila a po rychlé akci Farták v 80. minutě vyrovnal. Sušičtí fotbalisté i jejich fanoušci se mohli radovat, výsledek 1:1 je posouval do krajského přeboru.

Fotbalisté Horažďovic ale boj nevzdali, v 82. minutě střílel vedle Prchlík a v 84. minutě zvedl z laviček všechny příznivce domácích Jůda, který se nemýlil, a poslal svůj tým do vedení. Hosté měli cca 8 minut nato, aby dokázali odpovědět, ale opět po protestech se nedisciplinovně nechal vyloučit Hubáček.

Ve vypjatém konci zápasu dokázali Horažďovičtí výsledek uhájit a po odpískání konce utkání vypukla na Lipkách obrovská radost.

„Po zápasu v Sušici, který vlastně nic neřešil, jsme byli doma trochu v nevýhodě, protože pro hosty by se gól na našem hřišti počítal za dva. Kluci byli v první půli nervozní, nedařila se kombinace, pozdě přistupovali k protihráčům. Štěstí, že toho soupeř nevyužil, tak jsme první půli přežili,“ řekl trenér FK Horažďovice Lubomír Vašica.

„O přestávce jsme hráče nabádali, aby byli odvážnější, zaktivnili pohyb a hlavně zvýšili důraz v osobních soubojích. Po prvních deseti minutách druhé půle se začala projevovat větší zkušenost a myslím, že lepší kondiční připravenost našich hráčů. Sušici jsme začali jednoznačně přehrávat, kupily se do standardních situací a ve finále zápas hosté neunesli psychicky a díky dvěma zbytečným vyloučením si situaci sami zkomplikovali,“ uvedl.

„Byl to poslední zápas sezony, prakticky jedním zápasem jsme mohli celou sezonu zpackat. V takovém zápase se nehraje na krásu, hraje se o body, a ty jsme urvali my. Splnili jsme si cíl, který jsme si dali, že chceme pro Horažďovice soutěž zachránit a to se nám povedlo,“ doplnil Vašica.

Sušický trenér František Melka po zápase řekl: „V první řadě jsme tu nechtěli dostat branku, ale bohužel jsme si dneska vybrali obrovský kus smůly. Před 14 dny se nám zranil stoper ze základní sestavy, místo něj nastupoval nadějný 16letý mladíček, a ten se nám zranil dneska. Třetí bek vypadl ze sestavy, když ztratil čočku deset minut před koncem a rozpadla se tím obrana.“

„Odpovědět na vedoucí branku domácích jsme ještě dokázali, ale už jsme hráli v deseti. Kluci na hřišti nechali všechno, je to mladý tým s velkou budoucností. A neodpustím si to, i přes karty máme čistý štít i po tomto zápase,“ dodal Melka.

Poločas: 0:0. Branky: 64. Jiřík, 84. Jůda – 80. Farták. Rozhodčí: Houdek. ŽK: 3:5. ČK: 0:2. Diváků: 430.

Sestava FK Horažďovice: Kozlík, Jiřík, Prchlík, Janouškovec (89. Mourek), Mirvald, Šafanda, Pavlík (46. Sova), Stulík, Cihlář, Jůda, Dytrt (84. Nauš).

Sestava TJ Sušice: Míček, Kodýtek (81. Potužák), Kalný (42. Farták), Marek, Budil, Hrach, Kysilka (64. Hupka), Hubáček, Junek, Kočí, Melka.

Sušický hráč Josef Farták, střelec jediné branky Sušice, po zápase v Horažďovicích řekl: „Teď se cítím hodně zklamaný, vždyť ještě osm minut před koncem jsme byli jednou nohou v krajském přeboru my. Už jsme mysleli, že to udržíme, a nepovedlo se. Přitom první poločas se nám vydařil, hráli jsme dobře kombinačně, po zemi, vytvořili jsme si řadu šancí, jen se nám bohužel nepodařilo žádnou proměnit. Jeden náš gól mohl rozhodnout, soupeř by pak musel dát dva.“

„Nástup do druhého poločasu se zrovna moc nevyvedl, už to bylo „v křeči“, nelítalo tolik míčů dopředu a tím jsme si nevytvářeli šance. Také jsme bohužel vlastní nedisplinovaností přišli o dva vyloučené hráče ke konci utkání. Sice ihned po odchodu prvního vyloučeného, Kočího, se povedla výborná akce, Michal Hupka mi parádně nahrál, a to už se nedalo nedat,“ doplnil Farták.

Milan Prchlík z týmu Horažďovic po zápase řekl: „Jsem šťasný, spokojený, dokázali jsme to! Utkání bylo od začátku hodně vyhecované, stejně jako středeční zápas v Sušici. Obě mužstva bojovala naplno, ale vyhrát účast v krajském přeboru mohlo jen jedno.“

„Průběh zápasu byl vyrovnaný, ale myslím si, že jsme na tom byli lépe fyzicky a výsledek utkání hodně ovlivnilo vyloučení Radka Kočího. Pak jsme se dostali do většího tlaku a srdíčkem jsme zápas dobojovali k vítězství,“ uvedl.

„První půle byla z naší strany špatná, hodně jsme míše jen nakopávali místo kombinační hry. První poločas byla podobný středečnímu utkání. Stejně jako v Sušici jsme začali špatně první půli a druhou jsme se už zvedli, začali bojovat, běhat a obrátili vývoj zápasu na svoji stranu,“ dodal Prchlík.

Fotogalerii ze zápasu najdete ZDE>>