Není mým cílem zlehčovat úroveň rozhodčích jejich neustálou kritikou a tím třeba omlouvat herní nebo výpadky hráčů při zakončování vyložených šancí. V průběhu podzimu jsem se z důvodu plnění povinností vůči Okresnímu fotbalovému svazu Klatovy a tisku nedostal na žádné jiné utkání než byla sehrána místě mého bydliště ve Strážově. I tak by mi zkušenosti získané s výkony rozhodčích vydali na docela slušných pár popsaných stránek jejich nedostatků a chyb při jejich řízení.


Byl jsem rozhodčím a vím, že jejich činnost není vůbec lehká . Vím však z vlastní zkušenosti a zcela přesně, že jsem šel na hřiště, aniž bych byl někým a nebo něčím ovlivňován! Pokud jsem zápas zpackal, tak to byla jen moje neschopnost se do utkání vejít, a nebo mi to oba soupeři zkrátka neulehčili. Bez spolupráce s hráči na hřišti to nikdy nemůže dopadnout dobře. Bohužel, dnes na hřiště nastoupí v dresu rozhodčího často jen čerstvě plnoletý arbitr, ale zato s tváří velkého suveréna, ale také již se zatížením, jaký bude jeho podíl, jak zápas dopadne. Pokud nenastane v tomto průlom, o tom pochybuji, pak ale špatně dopadneme všichni. Je třeba pravdou, že sice vlastní krátkozrakostí dílčím způsobem na tom můžeme někdo vydělat, celkově se nám to v negativním vrátí! Ptám se: „ Kdo si osvojil to právo někým manipulovat a nebo někoho manipulovat?“ V řádných fotbalových normách se o tom nedočtete, ale přitom je to jakoby jejich nepsanou součástí.


V posledním podzimním utkání Strážova v 1.B třídě na domácím hřišti s Losinou mladý arbitr Mareš s odznakem „Rozhodčí ČMFS „ byl také suverénem co se týče udílení karet na obě strany (4:4) ,ale pouze za údajné protesty nebo kritiků hráčů . Samotného arbitra při jeho nesoudnosti již zdaleka tak nezajímalo, proč se takto hráči brání jinak neodpískaným faulům, které hrozily i případným vážným zraněním? Naopak odpískaná penalta za údajnou ruku domácího hráče v pokutovém území v nastaveném čase sice na výsledku nic nezměnila, ale byla jen vyvrcholením zaslepenosti tohoto sudího směrem k výkladu pravidlům fotbalu a další fackou fotbalu.


Mimo svého komentáře k uvedenému utkání jsem se ale k této záležitosti již nevracel. Vracím se k tomu až nyní, neboť mne k tomu evokoval komentář k utkání Dobřany – Strážov, který jsem dostal od hrajícího kouče Strážova Petra Presla . Mimo jiné v něm uvádí: „ V Dobřanech jsme sehráli jedno z nejtěžších utkání podzimní části soutěže, na jehož průběhu a kvalitě se podepsal těžký, nerovný terén a hlavně svým velmi nepřesným rozhodováním rozhodčí König. V ofenzivní části nás nepustil tolerováním nedovolených zákroků domácích obránců prakticky k ničemu a naopak na druhé straně jakýkoliv souboj trestal trestným kopem na naši bránu.Svůj „excelentní “ výkon vyšperkoval rozhodčí v druhém poločase nevídaným karetním mariášem a nakonec se do toho sám zamotal. Není mým zvykem hodnotit rozhodčího utkání, soustředím se více na výkon svých hráčů, dnes udělám výjimku konstatováním: „Takových víc a je po fotbale“.


V současné době rozvířil pochybnosti nad způsobem řízení utkání v kraji a případným přijímáním úplatku v utkání KP sehraný letos na jaře. Vzhledem ke všem předcházejícím kauzám jsem přesvědčen o tom, že i tato vyšumí a nakonec to skončí postihem toho, který někoho označil. Nechtěl bych, aby tato moje jen příkladné spojení s utkáními SK Strážov jakkoliv ublížilo tomuto klubu. To se ukáže až na jaře. Cením si toho, že právě hrající kouč Strážova se nikdy nebál skrývat svojí nespojenost se způsobem řízení utkání. Jedná o Pana fotbalistu, a proto jsem si dovolil na závěr použít rozšířením jeho závěrečné věty : „Takových rozhodčích víc a je po fotbale“.


Každý si máme zamést dům před svým prahem . Proto věřím, že zimní pauza poslouží k tomu, aby i nedostatky, které se vyskytly v průběhu podzimu v činnosti rozhodčích, posloužily k jejich odstranění a dalšímu zkvalitnění fotbalových arbitrů podílejících se na řízení soutěží OFS Klatovy.

Miroslav Sedlmaier