Za další dva týdny potom odstartuje Royal I. B třída a okresní soutěže.

„Funkcionáři jsou na start fotbalového jara připraveni a já věřím, že i kluby. Pevně doufáme, že nám bude přát i počasí a soutěže začneme včas a naplno,“ říká Roman Berbr, předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu (PKFS), který Deníku odpověděl na jeho otázky.

Zmínil jste počasí, co když si ale postaví hlavu a ovlivní terény v prvních kolech. Jak bude svaz v takovém případě postupovat?
S oddíly máme dohodu, že utkání se odehrají na trávě. Pokud to terény nedovolí, může se prvních pět kol hrát buď na umělé trávě, nebo mají oddíly možnost se dohodnout a zápasy si odložit. Na škvárových hřištích hrát nechceme, to je proti fotbalu, hráčům i divákům. Chceme hrát na kvalitních terénech.

Největší pozornost fanoušků bude soustředěna na nejvyšší krajskou soutěž, Puma krajský přebor. Koho považujete za největšího favorita a kandidáta na postup do divize?
Já se domnívám, že postupujícího lze hledat ve čtveřici týmů Rokycany, Město Touškov, Koloveč a Chrást.

Které z klubů naopak považujete za největší kandidáty sestupu z nejvyšší krajské soutěže?
Ta jména ze mě nedostanete, kdybyste mě rozkrájeli. Já sestup totiž nepřeju nikomu.

Plzeňský krajský fotbalový svaz je považován v českém fotbale za jakéhosi průkopníka. V kraji se osvědčilo za poslední léta několik novinek, včetně divácky oblíbených baráží. Převzaly vaše nápady v některých jiných krajích?
Já mám velkou radost z toho, že celá republika převezme od příští sezony střídavé starty v mládeži. S tím jsme v Plzeňském kraji přišli už před sedmi lety a od příští sezony se to rozšíří celostátně.

Můžete připomenout, co střídavý start obnáší?
Znamená to, že žák nebo dorostenec může v sezoně kromě mateřského klubu nastupovat ještě za další oddíl, ale jen ve vyšší soutěži.

Co střídavý start může přinést po sportovní stránce?
Především pomáhá řešit nedostatek hráčů v mládežnických soutěžích. Navíc tím, že talentovaný mladý fotbalista může hrát za klub ve vyšší soutěži, urychluje se jeho růst. Rovněž je známá věc, že se u nás s mládeží málo trénuje. U fotbalistů se střídavým startem naopak zjišťujeme, že mají díky tomu, že jsou ve větší zátěži, mnohem lepší fyzickou kondici než jejich vrstevníci, kteří trénují a hrají v jednom klubu.

Vloni na podzim jste v krajských soutěžích zavedli pravidlo, že pokud zraněný hráč požádá o ošetření, opustí hrací plochu, ale na trávník se může vrátit až po třech minutách, i kdyby byl ošetřen za kratší dobu. Jak se vám to osvědčilo?
Mohu říci, že tohle se podařilo. Ošetřování hráčů kleslo na minimum, vlastně se omezilo jen na případy, kdy hráč je opravdu zraněný, cítí bolest a potřebuje ošetřit. Zcela odpadlo filmování, zdržování hry. On si každý z hráčů totiž rozmyslí, aby oslabil mužstvo na tři minuty. A když k ošetření dojde, rozhodčí ani nemusí hlídat tříminutový limit. První dvě kola byl trochu chaos, ale potom už sudí ani nemuseli tříminutový limit hlídat. Ten si u hráčů soupeře ohlídal protivník, nebo dokonce i diváci.

Tuhle novinku od vás nikdo nepřevzal?
Tento týden se na mě obrátil místopředseda ČMFS pro ligu Miroslav Kříž, abych mu zpracoval podklady s tím, že by bylo ideální tohle pravidlo zavést i v první lize.

Vloni měl velký ohlas zájezd pořádaný PKFS pro čtyři desítky fotbalových funkcionářů z oddílu v kraji na utkání anglické Premier League mezi týmy Arsenalu a Manchesteru. Chystáte podobnou akci i letos?
Ano, tentokrát poletíme do Istanbulu na utkání turecké ligy Galatasaray – Fenerbah〜ce. Zájezd je plánován na 28. března, účastníkům zajišťujeme dopravu, ubytování a vstupenky, cenu zájezdu si každý hradí sám.