Oslabenému výběru kouče Šilhavého k lepšímu výsledku nepomohla ani hrubá chyba domácího gólmana Alemdara, kterého v 56. minutě nepříliš prudkou střelou z dálky zaskočil Václav Černý. Turci byli daleko nebezpečnější, ze svých šancí vytěžili dvě branky. Vedoucí gól vstřelil po půlhodině hry Ünal, vítěznou trefu obstaral v 70. minutě Calhanöglu.

Fotbalisté Česka zakončí kalendářní rok 2022 přípravným duelem v tureckém Gazientepu.
Pět minut a dost. Rozhodčí Cakir při zápase Turecka s Českem ukončil kariéru

Zápas v Gaziantepu, kde se turecký národní tým představil po dvaceti letech, začal poněkud netradičně. Prvních pět minut i po dohodě s českou stranou symbolicky odřídil sudí Cüneyt Cakir, který se rozloučil s bohatou kariérou. Poté předal řízení duelu Skotovi Williamu Collumovi, jenž shodou okolností pískal i poslední vzájemný souboj obou celků na Euru 2016.

Opatrný začátek

Trenér Šilhavý po jasné výhře 5:0 nad Faerskými ostrovy udělal v základní sestavě dvě změny. Místo olomouckého střelce Chytila nastoupil na hrotu útoku Pekhart, před Navrátilem dostal přednost Zmrhal.

Začátek byl oboustranně opatrný. Turecko zahrozilo střelou Sinika těsně vedle a dvěma dalekonosnými ranami Calhanöglua, jehož první pokus vytáhl gólman Pavlenka na roh, trestný kop skončil mimo. Češi odpověděli velmi nepřesnou střelou Černého.

Ve 28. minutě se do šance tlačil Pekhart, po Zmrhalově přihrávce zleva se ale k míči přes tureckého zadáka nedostal. Do vedení šli ale vzápětí domácí. Ünder přesnou přihrávkou mezi české obránce vysunul Ünala a forvard španělského Getafe s přehledem iipřekonal vyběhnutého Pavlenku.

Gaziantep: Všude pistácie, skvělá baklava, jen pivo je dražší než v Česku

Turci po gólu ožili, protivníka zmáčkli. Ránu Ündera k tyči bravurně vyrazil Pavlenka. Na druhé straně po akci Baráka zakončoval Matějů jen do připraveného brankáře Alemdara.

Trenér Šilhavý po přestávce poslal do hry útočníka Chytila, do branky šel Koubek. Pozornost ale na sebe v 56. minutě upoutal hlavně domácí brankář Alemdar, jenž za svá záda propustil nepříliš prudkou střelu Černého a čeští fotbalisté po hrubé chybě tureckého gólmana výsledek srovnali na 1:1.

Domácí po inkasované brance přidali, český výběr zmáčkli. Střely střídajícího Özkacara i Sinika ještě zneškodnil Koubek, pokus Calhanöglu zboku ale propustil do sítě. Čeští reprezentanti už odpovědět nedokázali, a tak neúspěšný rok 2022 zakončili těsnou porážkou 1:2.

Sobotní duel byl pro český tým poslední prověrkou před březnovým vstupem do kvalifikace mistrovství Evropy, kterou zahájí doma proti Polsku.

Turecko - Česko 2:1 (1:0)
Branky: 31. Ünal, 70. Calhanoglu - 56. Černý. Rozhodčí: Collum - McGeachie, Connor (všichni Skot.). Bez karet.
Sestavy:
Turecko: Alemdar - Akaydin, Söyüncü (60. Özkacar), Kabak (60. Sacun) - Bulut, S. Özcan, Calhanoglu (80. B. Özcan), Elmali - Ünder (80. Yüksek), Sinik (68. Güler) - Ünal (68. Tosun). Trenér: Kuntz.
Česko: Pavlenka (46. Koubek) - Coufal, Zima, Brabec, Matějů (90.+1 Stronati) - Král, Souček - Černý (73. Schwarz), Barák (85. Růsek), Zmrhal (73. Navrátil) - Pekhart (46. Chytil). Trenér: Šilhavý.