Tělovýchovná jednota Sokol zde byla založena v roce 1927. V současné době patří tělovýchovná jednota mezi největší organizace ve městě. Eviduje totiž 180 členů všech věkových kategorií. O současnosti a plánech měčínských fotbalistů jsme si povídali s předsedou TJ Sokol Evženem Veselým.

Jaká družstva v Měčíně máte?
V Měčíně máme pět fotbalových družstev. Jde o A mužstvo, B mužstvo, dorost, žáky a minižáky.

Jakých výsledků tato družstva dosahují?
Největší radost nám dělají dorostenci, kteří vyhráli okresní přebor a postoupili do krajské soutěže, kde podávají dobré výsledky. To samé se dá říci i o žácích, kteří skončili ve své skupině druzí a na jaře budou hrát o přeborníka okresu.

Problém je v družstvu B, které hraje IV. třídu. Zde se nám nepodařilo vytvořit kádr, který by byl zásobárnou talentů pro měčínské áčko. V letošním soutěžním ročníku jsme přihlásili do soutěže i minižáky, kteří podávají střídavé výsledky. V současné době je to jediná cesta, jak získávat fotbalisty a v budoucnu věřím, že budou s fotbalem pokračovat a dobře reprezentovat naše město.

A mužstvo v posledních letech hrálo okresní přebor, kdy se po sestupu z 1. B třídy umisťovalo ve středu tabulky. Nejhorší byl pro nás poslední roční, kdy jsme se na poslední chvíli udrželi v okresní soutěži. Letošní ročník 2009 začal pro A družstvo velmi dobře, kdy jsme po podzimní části skončili na prvním místě s náskokem 10 bodů před druhými Nezamyslicemi. Podařilo se nám stmelit kolektiv, a tím se začaly dostavovat i dobré výsledky. Musím vyzdvihnout i oddíl dorostenců, kteří mají v Měčíně o kopanou velký zájem a kteří jsou schopni kdykoliv vypomoci našemu A družstvu.

Jaké jsou další aktivity organizace?
Letos poprvé pořádáme ve spolupráci s Městským úřadem v Měčíně a Sborem dobrovolných hasičů v Bílukách zimní bíluckou ligu O pohár starosty města. Tohoto ročníku se letos účastní šest družstev: Mochtín, Žinkovy, Klášter, Záhoří, Klatovy „B“, Měčín. Během roku pořádáme i různé další akce a dále spolupracujeme s dalšími složkami ve městě. Mezi ně patří exhibiční přátelská utkání. Na podzim jsme si zahráli třeba s mladými filmaři, kteří v regionu natáčeli nové české filmy. Jednou za rok pořádáme valnou hromadu TJ s taneční zábavou a řadu dalších akcí.

Jak se vám daří po ekonomické stránce?
Jsme si vědomi toho, že držet ve městě pět oddílů, není pro město žádná levná záležitost. Jsme totiž odkázáni na peníze od města a sponzorů. Bez nich bychom nemohli existovat a za jejich pomoc upřímně děkujeme a podpory si nesmírně vážíme. Prioritou nás všech je udržet kvalitní fotbal v Měčíně, důstojně reprezentovat město a hrát na dobré úrovni. Naší snahou pro rok 2009 je proto po podzimních dobrých výsledcích postoupit opět do 1. B třídy. Bude ale záležet na hráčích, jak se s jarní částí soutěže vypořádají.

Jaké máte v Měčíně zázemí pro sportování. Je dostačující?
K dispozici máme velké fotbalové hřiště, tréninky a přátelská utkání hrajeme na hřišti v obci Bíluky. K zimní přípravě využíváme tělocvičnu základní školy a přírodu v okolí města. Jinak si myslím, že šatny, kabiny a sociální zařízení jsou na dobré úrovni, i když jsou již staršího data. Snažíme se postupně vše opravovat a udržovat. Loni jsme vyměnili třeba střechy nad kabinami a restaurací. Letos chceme přistavit nové šatny a sociální zařízení. Snažíme se upravovat i prostředí hřiště, aby diváci měli co nejlepší prostředí při fotbalových utkáních a k jiným společenským akcím. Letos v létě uskutečníme koncert kapely Extraband revival k jejich desátému výročí existence.