Klatovská valná hromada patřila podle jeho slov úrovní i průběhem mezi ty velice slušné.

Zkušený funkcionář, který stojí v čele fotbalového dění v Plzeňském kraji již několik volebních období v řadě, své vystoupení rozdělil do dvou částí. V první části se zaměřil na organizační záležitosti ve spojitosti s děním ve FAČR a v kraji, ve druhém části pak zodpověděl některé dotazy delegátů.

Berbr mluvil o tom, že fotbal je v současnosti až na šestém místě v pořadí mezi sporty s nárůstem členské základny a nových zájemců o aktivní hráčskou činnost. V závěru roku 2012 bylo evidováno ve FAČR cca 282 000 členů, z toho od ligy do divize je to cca do 30 000. Dalších více než 250 000 tvoří členská základna v krajích a okresech, a to je dobrá výchozí pozice k dalšímu získávání finančních zdrojů do jednotlivých regionů v ČR.

Roman Berbr naznačil několik příkladů jak se snažit čelit úbytku členské základny a zájmu o fotbal. V této souvislosti se předseda P KFS vrátil již několik let zpět a připomněl že novinky, které původně v Plzeňském kraji byly zavedeny (baráže, pokutové kopy při nerozhodném výsledku, střídavé a junior starty, simulování a předstírání zranění hráčů, zvýšení počtu střídajících i střídání u mládeže hokejovým způsobem apod.), se stávají součástí celorepublikových soutěží a jsou mnohé zakotveny do právních norem FAČR.

FARMY

Od nového soutěžního ročníku se připravuje další novinka na úrovni kraje v souvislosti se vznikem klubových farem na podobné bázi, jako mají kluby hrající nejvyšší soutěže (např. Viktorie Plzeň má farmu v Domažlicích). Po tohoto způsobu by např. Klatovy utvořily farmu se Sokolem Měčín. V praxi by to znamenalo, že kromě hráčů uvedených na soupisce SK Klatovy A by ostatní registrovaní hráči tohoto klubu mohli hrát za svůj klub i za Sokol Měčín a hráči z Měčína by mohli hrát neomezeně za SK Klatovy.

Miroslav Sedlmaier