Z absolutního vítězství v jedenáctém ročníku turnaje v malé kopané Atrium Cup 2008, který tradičně pořádali dobrovolní hasiči a nadšenci z Třebomyslic, se radovali mladíci z Defurových Lažan, kteří hráli pod názvem Vocamsaď – Pocamsaď.


Letošního ročníku se zúčastnilo šestnáct týmů, které do Třebomyslic přijely ze všech koutů České republiky. „Tři týmy přijely z Prahy, dva z Plzně, z dalekého Jeseníku, Prachatic, Vodňan, Strakonic a nechyběli zástupci Klatovska, Horažďovicka,“ uvedl člen pořadatelského týmu Vlastimil Makovec.
Třebomysličtí organizátoři připravili opět tři travnatá hřiště, díky kterým měl turnaj potřebný spád, ale zároveň díky tomu mohla být delší hrací doba, a to dvakrát osm minut v základních skupinách a dvakrát deset minut ve vyřazovacích bojích.


Tři základní skupiny přinesly zajímavé duely a zejména v závěrečných zápasech, kdy šlo o postup do vyřazovacích bojů, byla na hřištích vidět obrovská chuť hrát fotbal a postoupit. „Určitě účastníci hráli s obrovským nasazením, utkali se zde zajímaví hráči, kteří předváděli pěkné fotbalové kousky,“ pochvaloval si úkvalitu turnaje rozhodčí Karel Lažánek.

„Zajímavý duel nabídlo hned jedno z úvodních střetnutí, ve kterém Hrubý Jeseník podlehl mladíkům z Defurových Lažan 2:5. Nejkurióznější gól poté padl v utkání HC Strakonice – Hrubý Jeseník, který strakoničtí hokejisté vyhráli 2:1 a to i díky brance strakonického gólmana a zároveň kapitána Pavla Srba, který se trefil do soupeřovy sítě přes celé hřiště. Další nej základních skupin mají na svědomí opět hokejisté ze Strakonic, kteří utržili největší porážku, a to poměrem 5:0 od pozdějšího vítěze turnaje Vocamsaď – Pocamsaď,“ upřesnil Makovec.


Do vyřazovacích bojů postoupili téměř všichni papíroví favorité základních skupin, včetně nováčka turnaje A-Keramika Plzeň. Nejvýš mířili ohájci loňského prvenství FC Gumy Klatovy, jehož barvy letos hájili Luboš Hebna, Michal Hebnar, Martin Hebnar, Tomáš Suk a Jan Müller. „Určitě bychom rádi obhájili zlato a uděláme proto maximum,“ řekl nám při duelech v základní skupině Michal Hebnar. Ovšem to ještě netušil, že se po čtvrtfinálovém zápase s Defurovými Lažany budou muset z dalších bojů poroučet. V pohledném utkání loňští vítězové podlehli lažanskému mládí 4:2.


„Nejdramatičtější čtvrtfinálový souboj ale přineslo utkání mezi domácím týmem 6 prasat Třebomyslice a jedním z favoritů 1.FC Lhota, kdy normální hrací doba nepřinesla rozuzlení ani žádný gól, a tak musely přijít na řadu tři pokutové kopy. V této loterii pevných nervů byli nakonec šťastnější hráči 1.FC Lhota, kteří zvítězili na penalty 2:0,“ řekl Vlastimil Makovec.


Semifinálové duely byly poté rozděleny na boj mezi nastupující generací v prvním semifinále a naopak ve druhém semifinále se utkaly fotbalově vyspělé a zkušené týmy. Prvně zmiňované semifinále bylo reprízou boje v základní skupině, kdy hráči Defurových Lažan oplatili porážku svému soupeři a to stejným poměrem jako ve skupině 2:0. Ve druhém semifinále porazila 1.FC Lhota horažďovické matadory a rovněž pravidelné účastníky třebomyslického turnaje nejtěsnějším poměrem 1:0.


V zápase o třetí místo se hrál rychlý fotbal, ve kterém si zejména útočníci C-Systému otevřeli střelnici a překvapivě porazili tým Šumavského Expresu 4:1.


Finálový souboj se hrál dvakrát dvanáct minut, a tak dostali borci obou týmů dostatečnou příležitost předvést své fotbalové umění. „K vidění byla spousta pohledných fotbalových akcí, které ovšem ve většině případů končily mimo tři tyče, a když už prošly na jednoho z gólmanů, tak ten si s danou střelou perfektně poradil,“ připomněl Makovec.

Celé finále tak rozhodla jediná trefa, kterou obstarali mladí hráči Defurových Lažan a radovali se z vítězství, díky němuž se na rok stali opatrovníky parádního putovního krasavce, kterému nikdo neřekne jinak než třebomyslický Stanley Cup.


Na celý turnaj dohlížela po pravidlové stránce pětice sudích: Jan Veverka, Lubomír Kurc, František Petrželka, Jiří Petržilka a Karel Lažánek.
Při závěrečném vyhlášení pořadatelé ocenili i dva individuální výkony. Nejlepším brankářem turnaje se stal brankář C-Systému Martin Gebhart a nejlepším hráčem byl Ladislav Darida z vítězného týmu Vocamsaď - Pocamsaď.

Výsledky turnaje v malé kopané
Pořadí ve skupinách: skup. A: 1. Šumavský Expres – 15 bodů, 2. Vocamsaď-Pocamsaď Lažany – 12, 3. 1.FC.Lhota – 7, 4. HC Strakonice – 6, 5. Hrubý Jeseník – 3, 6. TJ Nezdice – 1. Skupina B: 1. C-Systém – 10, 2. FC Gumy Klatovy – 9, 3. A-Keramika Plzeň – 5, 4. Swat Plzeň – 4, 5. Wycombe Lhota – 0. Skupina C: 1. 6 prasat Třebomyslice – 9, 2. Pražské kurvy – 7, 3. Sokolská Louka Vodňany – 4, 4. D-Team Strakonice – 4, 5. 1.FAC Háječek Prachatice – 1.


Výsledky zápasů: čtvrtfinále: Šumavský Expres – A-Keramika 2:0, FC Gumy – Vocamsaď–Pocamsaď 4:2, 6 prasat - 1.FC Lhota 0:0 (0:2 PK), C-Systém - Pražský Kurvy 2:0.


Semifinále: Šumavský Expres - Vocamsaď–Pocamsaď 0:2, 1.FC Lhota-C-Systém 1:0.
O třetí místo: C-Systém – Šumavský Expres 4:1.


Finále: Vocamsaď–Pocamsaď – 1.FC Lhota 1:0.

Řekl po turnajových bojích:

Vlastimil Makovec, člen týmu třebomyslických fotbalových nadšenců pořádajících tradiční turnaj v malé kopané
Atrium Cup 2008:


„Ke zhodnocení turnaje bych nejspíš mohl použít samá superlativa, jelikož se prakticky všechny záležitosti spojené s přípravou a rovněž průběhem akce vydařily. Letošnímu jedenáctému ročníku Atrium Cupu přálo rovněž počasí, takže si jak hráči, tak diváci mohli po celý den našeho sportování plně užívat. Je fakt, že jsme očekávali početnější účast, ale vůbec nevadí, že přijelo v uvozovkách jen šestnáct týmů. Troufám si tvrdit, že letos zcela jasně zvítězila kvalita nad kvantitou.


Ještě bych rád vyzdvihl jeden dlouhodobý trend našeho turnaje a tím je vzrůstající fotbalová úroveň, se kterou se přímosměrně zvedá prestiž Atrium Cupu. Rok od roku k nám jezdí kvalitnější týmy a jejich chuť vyhrát tento turnaj a navždy se nesmazatelně zapsat na krásný putovní pohár, který je přezdíván třebomyslickým Stanley Cupem, je čím dál větší.


Ke kvalitě všech zápasů přispěla rovněž pětice sudích, která držela celý turnaj pevně ve svých otěžích. Díky patří všem dobrovolníkům z Třebomyslic a hasičům v čele se starostou, kteří se podíleli na přípravě tohoto krásného turnaje a kteří byli po zásluze odměněni bouřlivým potleskem při závěrečném předávání cen a hodnocení celého Atrium Cupu. Díky patří rovněž všem sponzorům, bez kterých by tento už tradiční turnaj nebylo možné v současné podobě organizovat.“

Konečné pořadí turnaje:

 1. Vocamsaď - Pocamsaď Defurovy Lažany
 2. 1.FC Lhota
 3. C-Systém Horažďovice
 4. Šumavský Expres
 5. 6 prasat Třebomyslice
 6. FC Gumy Klatovy
 7. Pražský kurvy
 8. A-Keramika Plzeň
 9. Sokolská Louka Vodňany
10. HC Strakonice
11. Swat Plzeň
12. D-Team Strakonice
13. Hrubý Jeseník
14. 1.F.A.C. Háječek Prachatice
15. TJ Nezdice
16. Wycombe Lhota Horažďovická