Mistrovská Viktorie namlsaná úterním postupem do play-off Ligy mistrů nastoupila se třemi změnami v sestavě a na hřiště se dostali i tři posily, které přišly na konci pracovního týdne.

Trenér Plzně Michal Bílek nechal odpočívat Kalvacha, Hejdu a Kopice, přičemž první dva jmenovaní nebyli ani na lavičce náhradníků. Od začátku hrála nová akvizice z Olomouce obránce Jemelka a poprvé v sezoně se v sestavě objevili letní posila stoper Tijani a Ndiaye.

„Hráli jsme se třemi stopery, protože Hradec má v ofenzivě velmi pohyblivé hráče. Nebylo to pro ně jednoduché, protože ti kluci nikdy spolu nehráli, ale myslím si, že to zvládli poměrně dobře. Po vyloučení hráče Hradce jsme hru stáhli na čtyři beky s tím, že Jemelka se ze stopera stáhl na levého obránce,“ vysvětlil trenér Viktorie Plzeň Michal Bílek.

Po vlažném začátku měl ve 25. minutě první velkou šanci Hradec Králové, ale střelu Kubaly i dorážku Vlkanovy gólman Staněk vyrazil.

Fotbalisté Viktorie Plzeň slaví kolo před koncem FORTUNA:LIGY mistrovský titul. Definitivně si ho při bodové ztrátě Slavie s Ostravou (1:1) zajistili vítězstvím 2:0 nad Hradcem Králové. Utkání se hrálo v Mladé Boleslavi.
Viktoriáni se vrací do míst, kde v květnu slavili nečekaný titul

Ve 29. minutě fauloval hradecký Smrž Chorého, který by běžel sám na brankáře Reichla, a tak rozhodčí Klíma vytáhl červenou kartu.

O deset minut později Chorý poslal Viktorii do vedení, když se hlavou položil do Ndiayeho centru – 0:1.

Hradečtí fotbalisté se nepoložili, nestáhli se do obrany, ale hráli aktivně. Což minutu před koncem první půle zúročili ve vyrovnávací gól. Kodešovu střelu patou tečoval Kubala do branky Viktorie – 1:1.

Na straně hostů bylo v celém duelu hodně nepřesností, hlavně při centrech do vápna a střelách nad hradeckou bránu. „Na to jsem hráče upozorňoval už po první půli. Často jsme zakončovali, ale netrefovali jsme bránu,“ zlobil se Bílek.

Po přestávce trenér Plzně stáhl ze hry Sýkoru a na hřiště poslal uzdraveného Čermáka, pro něhož to byl první soutěžní zápas sezony. Klimenta vystřídal Kopic.

Mosquera v jasné šanci vystřelil nad břevno.

S DRESEM VIKTORIE už včera pózoval Fortune Bassey po boku Adolfa Šádka v Doosan Areně.
Fotbalová Plzeň dál posiluje, z Maďarska přichází nigerijský útočník

K dalšímu dvojitému střídání sáhl kouč Bílek v 63. minutě, kdy Mosqueru nahradil Bassey, jenž přišel na západ Čech v pátek, a Ndiayeho vystřídal Pilař.

Necelých dvacet minut před koncem šla na plac třetí srpnová posila – Erik Jirka.

I v deseti byl Hradec Viktorii vyrovnaným soupeřem a nepouštěl hosty do souvislého tlaku.

Bassey zblízka ještě minul branku, ale v 84. minutě se o vítězný gól Plzně postarali jiní střídající hráči. Kopic si na brankové čáře v malém vápně pohrál se dvěma protihráči, přihrál Pilařovi, který zblízka uklidil balon k pravé tyči – 1:2.

Tímto výsledkem utkání skončilo. Dva jedna vyhrála Viktoria Plzeň druhý zápas za sebou i obě utkání v předkole Ligy mistrů.

SK Sigma Olomouc - FC Zbrojovka Brno 0:2. Václav Jemelka (vlevo)
Viktorii posílil reprezentační stoper Jemelka. Podepsal smlouvu na tři roky

„V první půli jsme hráli slušně, dali jsme branku. Trochu nás rozhodil vyrovnávací gól, protože jsme si dlouho nedokázali vytvořit kloudnou šanci. Až ke konci utkání jsme si vytvořili soustavnější tlak a vstřelili jsme gól. Bylo to hrozně těžké utkání a jsme rádi, že ho máme vítězně za sebou,“ zhodnotil zápas Michal Bílek.

Vyjádřil se i k výkonu reprezentačního obránce Jemelky. „Byl to jeho první zápas. Myslím si, že byl spolehlivý,“ uzavřel kouč Viktorie.

Na hradecké straně plály emoce kvůli neodpískanému zákroku hostujícího Sýkory na Ryneše v pokutovém území. Z protiútoku pak přišla červená karta pro Hradec Králové. Ryneš však v souboji držel Sýkoru za dres, plzeňský fotbalista uklouzl a hradecký hráč přes něj upadl. „Za mě se nejednalo o penaltu. Situaci automaticky zkoumal VAR, který tone viděl jinak než já. Proto nebyl důvod jít se kouknout na video,“ vysvětlil rozhodčí Tomáš Klíma.

STRŮJCI ÚSPĚCHU. Hlavní kouč Michal Bílek a jeho asistent Pavel Horváth během úterní odvety 3. předkola Ligy mistrů, v němž jejich Viktoria porazila Šeriff Tiraspol.