Bývalý reprezentační forvard strávil ve Zbrojovce rok a půl. Hned po svém příchodu předloni v létě se zařadil mezi opory mužstva a ve 28 zápasech navlékl kapitánskou pásku. Dohromady zaznamenal v brněnském dresu 17 branek ve 45 duelech.

Lukáš Magera
Věk: 37 let
Post: útočník
Kariéra: Baník Ostrava, Kladno, Temešvár (Rumunsko), Swindon Town (Anglie), Mladá Boleslav, Zbrojovka Brno
Úspěchy: vítěz 1. české ligys Baníkem Ostrava (2004), vítěz českého poháru s Baníkem Ostrava (2005)
Počet zápasů v 1. lize: 253
Počet gólů v 1. lize: 59
Počet zápasů v české reprezentaci: 4
Počet gólů v reprezentaci: 1
Počet zápasů v Brně: 45
Počet gólů v Brně: 17
Počet asistencí v Brně: 8

Vůdčí osobnost týmu si oblíbili brněnští fanoušci, klub se s oporou rozloučil emotivním videem na internetových stránkách. „Moc za něj děkuji. Když jsem ho viděl, uvědomil jsem si, že už nezažiju atmosféru, jaká byla na stadionu při zápasech,“ povídal se smutkem v hlase sedmatřicetiletý fotbalista.

Ještě pod koučem Pavlem Šustrem patřil neochvějně do základní sestavy, na podzim pod ním sedmkrát naskočil od první minuty, tři branky dal a na tři přihrál. Jenže po nástupu Miloslava Machálka usedl na lavičku, ve čtyřech střetnutích posbíral v součtu pouze na 95 minut a do statistik se nezapsal.

„Lukáš u nás odvedl fantastický kus práce, od prvních dnů potvrzoval, jak příkladný je profesionál. Jeho vytížení v závěru podzimu už ale bylo menší, a proto jsme ve spolupráci s ním hledali odpovídající řešení. Lukášovi patří za jeho služby a přístup obrovský dík,“ sdělil na klubovém webu sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Magera se od kouče Machálka dozvěděl, že ani na jaře se jeho pozice nezlepší. „Chtěl jsem pokračoval, ale trenér měl jinou představu. Řekl mi na rovinu, že chce dát prostor hráčům, které si tam přivedl, a nepočítá se mnou ani na střídačku,“ pravil Magera.

Fotbalista Lukáš Magera.
Magera předčasně končí ve Zbrojovce. Vrací se do domovských třetiligových Záp

Dostal ještě nabídku od druholigové Líšně, ale upřednostnil Zápy. „Ozval se mi trenér Líšně, ale musela by se domluvit vedení klubů a šlo by jen o půl roku. Majitel Záp mi nabídl smlouvu na rok, od začátku jsem s ním byl nejvíc v kontaktu. Líšeň bych asi řešil, kdyby nevyšly Zápy,“ objasnil Magera.

Druhý celek B skupiny České fotbalové ligy ve 195 centimetrů vysokém útočníkovi získal účinnou zbraň. „Chceme vyhrát ČFL. Našimi nejlepšími střelci jsou stopeři Duben s Pávkem a bek Hašek. Magerovo jméno mě napadlo hned. I když to zpočátku vypadalo jako velké sousto s malou nadějí,“ prohlásil šéf Záp František Mašek.

Kdyby Magera zůstal v Brně i na jaře, nejspíš už z jižní Moravy neodejde. „S manželkou jsme si říkali, že se přestěhujeme do Brna a prodáme byt v Poděbradech. Třeba bych pracoval a jezdil hrát nižší soutěž. Ovšem od vedení Zbrojovky nepřišla možnost, že bych tam i potom zůstal. Takže jsem jsem se soustředil, abych si našel něco u nás,“ líčil autor 59 prvoligových tref.

Dosavadní jednička druholigového nováčka Líšně Martin Šustr (vlevo) zamířil do Zbrojovky, opačným směrem přestoupil Pavel Halouska.
Zbrojovka za Líšeň a naopak. Gólmani Halouska a Šustr se chtějí stát jedničkami

Zápy nejsou profesionální klub a postup do druhé ligy není reálný kvůli nevyhovujícími stadionu, takže Magera už se poohlíží po zaměstnání. „Musím myslet na zadní vrátka. Tady se trénuje jen odpoledne a čtyřikrát týdně, musím si najít na dopoledne práci, která by mi vyhovovala,“ pravil Magera.

Zbrojovce přeje, aby dotáhla vytoužený postup do nejvyšší soutěže. „V mužstvu jsou kvalitní hráči na druhou ligu. Záleží, jak obstojí v domácích zápasech, když soupeři přijedou bránit. Ale tým je poskládaný tak, aby hráči chodili do rychlých brejků, jsou techničtí. Samozřejmě je to o psychice, odešli jsme Pavlasem (Petr Pavlík – pozn. red.) dva starší hráči, moc jich už v týmu nezbylo. Doufám, že to kluci zvládnou,“ dodal Magera.

JAROSLAV KÁRA
LUBOŠ KURZWEIL

Průřez kariérou motocyklového jezdce Jakuba Kornfeila.
Překvapivě končící Kornfeil: Jen jsem sháněl sponzory. Dál jsem to nemohl snášet