František Pavlovský byl velice důležitou osobností, která stála za počátky organizované kopané v Chanovicích. Chanovický rodák, jenž se narodil na konci listopadu roku 1922 „na fořtovně“, celý svůj život zasvětil právě Chanovicím, místnímu dřevozpracujícímu podniku, který založil jeho otec Jan a samozřejmě také milované kopané. Tu začal hrát závodně za Sušici, která se v tehdejším Československu pohybovala ve druhé nejvyšší domácí soutěži. Na zkušenou si poté nakrátko odskočil také do ligové Plzně.

Kapitán fotbalistů SK Klatovy 1898 Milan Mészáros.
Podzim? Zklamání, krčí rameny Mészáros. Na MS přeje Portugalsku, kvůli ´céerku´

Po třicítce přestoupil do Blatné, a pak také do Svéradic, kde se později poprvé ve své kariéře ujal funkce trenéra. Se svéradickými nadšenci, především s Josefem Smitkou, dokázali postoupit až do národní ligy (tehdejší třetí nejvyšší domácí soutěž). V sedmdesátých letech působil také v Horažďovicích.

Ač často říkal „doma nejsi prorokem“, souběžně pracoval také v klubu v Chanovicích. Nejprve se věnoval hlavně mládeži, pak byl jedním z hlavních tvůrců postupu až do krajského přeboru tehdejšího Západočeského kraje.

Ve Svéradicích zavzpomínají na legendy Františka Pavlovského a Josefa Smitku.Zdroj: archiv Petra Kláska

Ve všem, co dělal, ho po celý život podporovala manželka Alena, se kterou vychovali tři syny – Františka, Stanislava a Bronislava. František Pavlovský za sebou zanechal výraznou (nejen) fotbalovou stopu. Zemřel v nedožitých 69 letech v listopadu roku 1991, pouhých jedenáct dní před sedmdesátkou.

Promo Kanonýr Deníku

Přestože František Pavlovský už není mezi námi více než třicet let, lidé nezapomínají. Dodnes se každý rok koná na střídačku v Chanovicích a Svéradicích memoriál Františka Pavlovského a Josefa Smitky, dvou významných osobností obou oddílů, ve kterých oba pánové zanechali velkou stopu.

Mladý klatovský fotbalista Denis Gashi.
KANONÝŘI DENÍKU: Absolutním gólovým králem podzimu se stal Denis Gashi

A s láskou na něj stále vzpomíná i syn Bronislav. „Táta byl odmalička vášnivý fotbalista, v dobrém slova smyslu fotbalový blázen, který si zahrál druhou nejvyšší soutěž v Sušici, ale byl také chviličku v dnešní Viktorii Plzeň. Jako trenér dokázal se Svéradicemi postoupit do druhé národní ligy, což byl na malý klub opravdu velký úspěch, ale ve svojí kariéře působil také v Horažďovicích a právě Chanovicích," řekl Deníku Bronislav Pavlovský.

„Celý svůj život zasvětlil fotbalu a práci - podniku - který založil náš děda a z něhož se nakonec stal opravdu závod úctyhodných rozměrů. Ale především byl také věrným manželem, naprosto skvělým tátou a člověkem, který všem moc rád pomáhal," doplnil syn fotbalové legendy.

Fotbalista TJ Sušice Jaromír Králík.
Ideální scénář pro jaro? Mít tři kola před koncem zajištěný postup, říká Králík