„Prapůvodní název našeho týmu zněl „Andělé ze Svaté Anny“. Vznikl už v létě roku 1999 a od začátku se jednalo o dívčí fotbalový tým hrající malou kopanou,“ sdělila Andělka Simona Toningerová s tím, že v pozadí toho všeho stály sestry Míla Maršounová s Ivou Seberovou, které hrály amatérskou ligu už dříve za Pačejov a tým vlastně daly dohromady.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

„Přihlásily jsme se do zimní části Dívčí amatérské ligy 1999/2000, kterou tehdy pořádal pan Šikula z Klatov a malou amatérskou kopanou hrajeme pořád. Základnu jsme měly dlouhá léta v Třebomyslicích. V průběhu let se pak název týmu upravil na „Andělky“,“ pokračovala dále fotbalistka.

Pak se název týmu změnil na Andělky Velký Bor. „To proto, že se nám naskytla možnost využívat fotbalové hřiště ve Velkém Boru,“ poznamenala hráčka.

V současnosti má však parta sympatických žen s kopačkami základnu v Chanovicích. „Když skončil borský fotbal, využily jsme další nabídky a přešly do Chanovic. I proto se teď jmenujeme Andělky Chanovice. Touto cestou bychom tak chtěly Chanovickým poděkovat za velkou podporu,“ kvitovala Simona Toningerová.

Jiří Klouda.
Klouda: Zákaz pohybu u dětí je obrovská chyba a velký problém do budoucna

Ačkoliv se názvy a základny v minulosti několikrát změnily, hlavní aktivita klubu zůstává stejná i nadále. „Amatérskou ligu hrajeme proto, že nás fotbal moc baví. Máme radost ze hry a rozumíme si i mimo hřiště. Když se někdo chce stát Andělkou, může prostě přijít na trénink,“ říká Toningerová.

Aktuálně má klub okolo dvanácti aktivních členek. „Ale pořád k nám patří i holky, které hrát nemůžou kvůli zdravotnímu stavu, mají mateřskou přestávku nebo v současné době hrají za nějaký ligový tým, a amatérskou ligu tedy hrát nemohou. A nemohu zapomenout na trenéry Láďu Skuhravého, Jirku Dobrého, Pavla Kodýdka, Honzu Šebka. I když nás třeba už netrénují, pořád nás sledují a našich akcí se pravidelně účastní,“ pochvaluje si šikovná fotbalistka.

Andělky Chanovice.Andělky Chanovice.Zdroj: Annie Vetyšková

Jak už Toningerová zmínila, v Chanovicích si rozumí i mimo zelený trávník. „Jsme opravdu skvělá parta. Jezdíme společně na soustředění, v létě na Šumavu, v zimě na běžky, fotíme kalendář, máme Andělský bál s půlnočním překvapením, a nebo každý rok jezdíme na lodích po Otavě,“ vyjmenovala malé procento společenských aktivit týmu.

Kromě toho Andělky každým rokem pořádají turnaj v malé kopané žen pod názvem Memoriál Páji Řezáče. „Turnaj pořádáme na památku našeho kamaráda a trenéra Pavla Řezáče z Malého Boru. Byl to sportovec tělem i duší. Bohužel v roce 2016 tragicky zemřel v Rakousku pod lavinou. Poprvé se turnaj konal v roce 2017, loňský ročník byl už čtvrtý a zúčastnilo se osm týmů,“ vysvětlila Toningerová.

Naposledy se spolu chanovické fotbalistky na turnaji sešly v rámci letní ligy, která se i kvůli pandemii výjimečně hrála zkráceně formou dvou turnajů. „Skončily jsme druhé, přičemž na první místo jsme ztratily pouze jeden bod. Zimní liga kvůli covidu ještě nezačala, takže čekáme, co bude dál,“ uvedla Simona Toningerová a přidala plány na letošní rok. „Už bychom se chtěly konečně sejít, fotbal nám moc chybí,“ dodala.

Chanovice (v oranžovém) v akci.
Spoluhráči očima Jiřího Petříka. Potetovaný chlapík či neřízená střela