Jedním z tahounů a stálicí družstva je 46letý zkušený brankář Pavel “Kouba“ Toucha, jenž na jaře udržel již pětkrát čisté konto a drží dlouhou šňůru neprůstřelnosti. Mezi 15. a 19. kolem totiž neinkasoval více než čtyři stovky minut. Se skvělou sportovní formou ale na Touchu nechoďte. Ostřílený gólman totiž tak trochu připomíná, že fotbal je kolektivní sport.

Trenér divizních fotbalistů SK Klatovy 1898 Michal Hoffmann.
Můžeš prohrát, ale musíš to odmakat, razí heslo trenér klatovských fotbalistů

„Kde se vzala moje forma? Vlastně nikde, je stálá. Jen se změnil tým,“ usmívá se brankář. „Jsme zodpovědnější směrem dozadu a oproti podzimu, který nám moc nevyšel, se zapracovali mladí kluci,“ vysvětluje Toucha.

Pojďme Pavle na úvod rozhovoru nejprve k vašim fotbalovým začátkům. Jak se z vás vlastně stal brankář?
Odmalička jsem hrál za Sokol Rabí a už jako žákovi se mi líbilo v brance. Byl jsem trochu větší než moji vrstevníci, tak to nějak přišlo samo.

Brankář FK Budětice 2012 Pavel Toucha.Brankář FK Budětice 2012 Pavel Toucha.Zdroj: archiv R. Töpfera

Všichni vám říkají Kouba. Jak vznikla tato přezdívka?
To je docela legrační příběh. Bylo to v době slavného Petra Kouby chytajícího za Spartu a pak za národní tým. A jednou při májce asi ve čtyři hodiny ráno mi jeden rozevlátý kluk řekl, že jsem podobný Koubovi. Mně se to zalíbilo a sám jsem si to připíchl na dres. A bylo to i v době známého filmu Copak to je za vojáka…, kde se hlavní hrdina jmenoval také Kouba. Takže se to tak nějak sešlo a už se to se mnou vezlo (usmívá se).

Z archivu: Fotbalisté Klatov prohráli doma se Soběslaví 0:2.
Domácí tvrz padla. Leží na nás momentálně deka, lamentuje zklamaný kapitán

Ano, na začátku neuvěřitelného vzestupu FK Budětice, kdy jste stabilně chytal, se objevila v hodnocení vašeho výkonu větička: „Kdepak je konec slavného Kouby, to ten náš chytá stále dál.“
To pronesl Zbyněk Chmelík, kterému vděčím za mnohé a celé Budětice by ho měly vyvážit zlatem. On byl duchovním otcem vzniku tohoto týmu, on oslovoval hráče, poskládal dnes již deset let řádící tým v okresních soutěžích Klatovska. Skvělé bylo, že také hrál a přímo na place tým řídil. Palec nahoru!

Do FK Budětice pak přišel druhý brankář Jiří Vinter.
To bylo terno. Okamžitě se stal jedničkou a já mu kryl záda. Nikdy mezi námi nebyla žádná řevnivost, navzájem jsme se podporovali a můžu říci, že se stal mým vzorem. Jirka “Květák“ nikdy nezkazil žádnou legraci a byl v mnoha směrech tahounem. Je pravda, že jsme se trochu špičkovali, já jsem mu přál vychytané zápasy, ale byl jsem rád, když dostal alespoň jeden gól. Nyní, když mi vychází nuly, na něm žadoním pochvalu (směje se).

26. kolo KPM: FK Okula Nýrsko (modrobílí) - Jiskra Domažlice B 0:4.
OBRAZEM: Podívejte se, jak vypadal víkendový šlágr krajského přeboru fotbalistů

Ve svých letech máte neuvěřitelný rekord, který není ani na III. třídu běžný.
Po nešťastném zranění Jirky (záda) jsem začal stabilně chytat a najednou minuty bez gólu přibývaly. Spočítal jsem to na 429 minut neboli čtyři zápasy s nulou a v pátém jsem inkasoval od Svéradic až v 69 minutě (Budětice zvítězily 4:1 – pozn. redakce). To skutečně nepamatuji.

15. kolo III. třídy: FK Budětice 2012 (žlutí) - SK Velhartice 2:0.Budětický "Kouba".Zdroj: David Koranda

V Buděticích znají vaší skromnost a vám jde hlavně o to, aby se vyhrávalo, a osobní statistiky jdou tak trochu stranou. Přesto je vtipné, jak teď v poslední době a minutách zápasů řídíte obranu a lačníte po další vychytané nule…
Ale to je spíš hec pro obranu, skutečně o to nejde. Jako třeba v Železné Rudě, která posílila o kvalitní hráče, a to byl kolotoč. Přesto jsme urvali remízu 2:2 a musím říci, že se mi skutečně dařilo.

Ano, spoluhráči vás chválili.
Takhle bych naši hru rád viděl i v budoucnu. Abychom byli schopni hrát i s papírově silnějším soupeřem.

Jak vidíte své další působení u týmu FK Budětice?
Samozřejmě se znám a vím, že již mám nějaké limity, které soupeřům pochopitelně nebudu prozrazovat, ale na druhou stranu mě nic nebolí a cítím se docela ve formě. Chci pomáhat mladým a svému potenciálnímu nástupci předávat zkušenosti.