Jeho slova se nakonec naplnila. Nejprve přišel dvoutýdenní zákaz, který se kvůli dramatickému šíření nákazy nemoci covid-19 protáhl. A pak se stalo i to, co nikdo nechtěl, ale každý rozumný člověk to očekával. Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky (FAČR) minulý týden předčasně ukončil podzimní část s výjimkou první a druhé fotbalové ligy.

„Vzhledem k tomu, jak jsou schopni fanoušci na vesnicích k situaci přistupovat a nerespektovat nařízení Vlády, je ukončení podzimu zcela rozumné a adekvátní. Nemyslím si, že zrovna při fotbale se nemoc nějakým výrazným způsobem přenáší, horší je to spíš u hokeje nebo u sportů ve vnitřních prostorách, ale o to teď vlastně vůbec nejde. Doufám, že náš národ brzy pochopí, že momentálně jde především o kapacity nemocnic a že třeba zraněný fotbalista by ani nemusel dostat prostor pro léčbu,“ řekl Deníku fotbalista Sušice Martin Kalný.

Podobný názor sdílí také kanonýr divizních Klatov František Diviš. „Vzhledem k vývoji pandemie u nás je pozastavení soutěží správným krokem. Zdraví je totiž vždy na prvním místě,“ míní zkušený útočník.

„Rozhodnutí asociace je pochopitelné a vzhledem k situaci se i dalo očekávat. Sice jsme všichni po zkušenostech na jaře doufali, že nás to znovu nepotká, ale bohužel…,“ krčil rameny Divišův spoluhráč z klatovského týmu Michal Marek.

Oba borci si navíc myslí, že se v novém roce letošní sezona dohrát nestihne. „Přál bych si pochopitelně opak, ale myslím si, že se kompletní sezona nestihne odehrát. Spíš se na jaře dohrají jen zbývající zápasy podzimní části,“ predikuje mladý bek Michal Marek.

„Doufám, že se po Novém roce začne hrát co nejdříve a dohraje se alespoň podzim. Hlavně, ať se postupuje a sestupuje. Kdyby ne, fotbal by pro mě osobně úplně ztratil náboj,“ prohlásil Diviš.

Skeptický je také kapitán nýrské Okuly Tomáš György. „Dohrát po Novém roce kompletní sezonu? Jedině v případě, že si o dost zkrátíme zimní a letní pauzu. Na naší úrovni je těžké hrát dva zápasy týdně. I vzhledem k pracovním povinnostem hráčů a trenérů,“ tvrdí zkušený záložník Optiků.

„Celkově ale s rozhodnutím ukončit podzim už teď souhlasím. V situaci, kdy nemocnice hlásí velké problémy a není jisté, zda se dostane všem lékařské péče, je to samozřejmě na místě,“ uvědomuje si borec hrající nejvyšší přebor kraje.

Ačkoliv se fotbalisté shodují, že „doba bezsportovní“ je správným krokem k rychlému zvládnutí šíření nákazy, která představuje smrtelné riziko zejména pro starší občany, či lidi s chronickým onemocněním, radost z toho nemají. Například fotbalovým Běšinám, které na podzim neztratily ve IV. třídě ani bod a každého soupeře drtily jako mlýnek malá zrnka kávy, se sen o postupu o patro výš výrazně vzdálil.

„Jsem z toho dost smutný. Sotva se začalo hrát, zase je konec. A pokud nám sezonu zruší úplně, naše snažení o postup bylo zbytečné. Pokud to tak dopadne, bude to mě i celý náš tým hodně bolet,“ smutní mladý fotbalista Běšin Jiří Vališ.