Čtenáři nejprve hlasovali pro fotbalové oddíly v rámci sedmi okresních kol, z nichž pak nejlepší tři kluby postoupily do krajského finále. V něm bylo na webu rozdáno 103 026 hlasů, přičemž největší podporu měl FK Okula Nýrsko. Příznivci klubu, který v okresním kole skončil „až“ druhý za Strážovem, se mohutně spojili a společnými silami dotáhli Okulu k triumfu. Zaslouženě, neboť celkový počet hlasů pro ´modrobílé´ dosáhl na číslovku 26 670.

„Je to tam. Stali jsme se nejoblíbenějším klubem Plzeňského kraje. Jsme šťastní, děkujeme moc vám všem za tak obrovskou podporu! Neuvěřitelné. V tomto roce budeme nadále makat, abychom vás nezklamali,“ napsal jediný reprezentant klatovského okresu v krajského přeboru mužů na svém facebooku.

FK Okula Nýrsko, nejoblíbenější klub Plzeňského kraje.Karel Kalivoda.Zdroj: Aneta Kalivodová

Koneckonců: právě síla sociálních sítí dotáhla Okulu k celkovém prvenství. Klub, hráči , ale zejména fanoušci anketu každý den ve virtuálním světě poctivě sdíleli dál a výsledek se dostavil. Sportovní redakce po skončení finálového souboje poslala do Nýrska cenu, a sice trofej s gravírovaným štítkem.

Hned trojí ocenění v prestižní anketě napříč sporty

Okula ovšem nezářila pouze v anketě Deníku, ale také jinde. Na konci února se totiž v klatovském divadle uskutečnilo tradiční vyhlášení nejúspěšnějších sportovců okresu Klatovy za rok 2022. Muži FK Okula Nýrsko vyhráli cenu pro nejlepší sportovní kolektiv v kategorii dospělých, a to především za to, že v loňské sezoně skončili v nejvyšší krajské soutěži na druhém místě. „Střízlivě řeknu, že jsme dosáhli na vrchol toho, na co teď máme,“ řekl i po historickém počinu oddílu hlavní trenér Okuláků Karel Kalivoda.

FK Okula Nýrsko (černé dresy), ilustrační snímek.
Nejoblíbenějším fotbalovým klubem Plzeňského kraje se stal FK Okula Nýrsko

Tohoto výsledku si všimla i odborná porota z Okresního sdružení ČUS – Pošumavského sportovního sdružení okresu Klatovy, která vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Klatovska tradičně uspořádala. V kategorii trenér roku skončil na třetím místě právě kouč a předseda klubu Karel Kalivoda a mezi jednotlivci (mládež) obsadil čtrnáctiletý Gabriel Göndör jedenáctou příčku. Jeho úspěch umocňuje také fakt, že v nominaci byl vůbec jediným fotbalistou.

Důraz se tady klade na výchovu začínajících fotbalistů

FK Okula Nýrsko má dlouholetou tradici a v současnosti se může pyšnit skoro dvěma stovkami členů od nejmenších po dospělé. Muži hrají krajský přebor a v posledních letech patří k tomu nejlepšímu, co tato soutěž nabízí. Rezerva hraje okresní přebor (po podzimní části jí patří osmá příčka) a v tradičním klubu, který se může pyšnit dvěma travnatými hřišti, funguje i stará garda. Ta si jednou za čas chodí zakopat hlavně pro zábavu a utužování letitých přátelství.

FK Okula Nýrsko, nejoblíbenější klub Plzeňského kraje.FK Okula Nýrsko, nejoblíbenější klub Plzeňského kraje.Zdroj: Aneta Kalivodová

„Na jaře, ale také na podzim si vyjednáme vždycky dva tři zápasy, především v příhraničí. Do Německa je to kousek, máme tam kamarády. Takže v rámci kamarádského posezení pak tato utkání absolvujeme,“ vysvětlil trenér mužů Karel Kalivoda, který je v klubu zároveň i předsedou.

Nejstarší mládežnickou kategorií je dorost, který v letošní sezoně hraje béčkovou skupinu krajské soutěže. A do jarní části, která začíná 1. dubna, bude vstupovat ze solidní třetí pozice. Oddíl momentálně disponuje také žákovskými kategoriemi. I tady se válčí v krajské soutěži (krajský přebor mladších a starších žáků), ale ve společném výběru se Železnou Rudou.

Na absenci zápasů v rámci různých sezonních turnajů si nemohou stěžovat ani děti z kategorií mladších a starších přípravek ani ti úplně nejmenší – začínající – fotbalisté (takzvaná kategorie předpřípravka). Především na výchovu mládeže se v Nýrsku klade vskutku velký důraz.

FK Okula Nýrsko, nejoblíbenější klub Plzeňského kraje.Jan Hošek.Zdroj: Aneta Kalivodová

Mezi nejslavnější fotbalisty, kteří si prošli Nýrskem, patří například Roman Vonášek, Antonín Mlejnský nebo i současný trenér Zlína Pavel Vrba. Známým fotbalistou je také odchovanec Okuly Nýrsko Jan Hošek (33), který si ve své kariéře prošel třeba pražskou Slavií, Teplicemi, Karvinou či polskou Cracoviou.

Krajský přebor (16. kolo): TJ Baník Stříbro (bílí) - FK Okula Nýrsko (na snímku fotbalisté v tmavých dresech) 2:2 (1:1).
OHLASY Z PŘEBORU: Nýrsko urvalo remízu. Kalivoda: Domácí si bod zasloužili