Dvě želízka v ohni má v letošním ročníku nejvyšší krajské soutěže fotbalistů klatovský okres.Jak Lubům, tak Nýrsku se ale podzimní část soutěže úplně nepodařila podle představ. Luby jsou se ziskem pouhých jedenácti bodů předposlední, fotbalistům Nýrska patří po polovině soutěže desáté místo. A jak hodnotí chladnější část sezony nýrský kormidelník Karel Kalivoda?

„Myslím si, že jsme začali dobře. S výsledky jsme byli tak do poloviny podzimu celkem spokojení. Pak na nás ale přišel útlum. Hlavně v době, kdy se měnil čas a byla už brzy tma. Došel nám tréninkový dech, protože nemáme bohužel na hřišti žádné umělé osvětlení. Tréninky tedy už nebyly takové a podle mě se to také podepsalo na našich výkonech v závěrečné fázi podzimu. Poslední dva zápasy jsme navíc nezvládli, oba jsme prohráli. Tyto neúspěchy nás v tabulce posunuly do pater, ve kterých jsme být určitě nechtěli,“ posteskl si mírně zklamaný trenér Nýrska Karel Kalivoda.

„Celkově jsme ale nehráli špatný fotbal. Ve většině zápasů se na to dalo dívat. Zejména v úvodních zápasech jsme předváděli přesně to, co chceme hrát a na co máme. To znamená technickou a pohlednou hru,“ pochvaloval si Kalivoda, jehož tým si na podzim připsal jednu drtivou porážku.

„Herně jsem byl zklamaný ze zápasu v Rokycanech, kde jsme utrpěli debakl 0:7. To bylo hrůzostrašné utkání a náš naprosto špatný výkon. Byli jsme tam horší ve všech herních prvcích, jako bychom to ani nebyli my. Do dneška si to žádným způsobem nedokážu vysvětlit, co že se to v Rokycanech vlastně stalo,“ hledal slova nýrský kormidelník. „Poté mě zklamal také poslední zápas a derby v Lubech. Na hřišti se děly věci, které nechci ani nebudu komentovat. Nejenom že jsme to odnesli výsledkově, ale hlavně si tam naši neukáznění hráči těsně po zápase otevřeli pusu na špacír, viděli červenou kartu, vyfasují velké tresty a budou nám na začátku jara dlouho chybět. Ještě ani nezačala zimní příprava a jsem z toho rozladěný už teď,“ nebere si servítky Kalivoda.

DEVĚT BRANEK DO SÍTĚ POSLEDNÍHO BOLEVCE

„Bez dvou vyloučených stoperů budeme určitě celý první měsíc jarní fáze soutěže. A určitě to bude mít vliv také na přípravu. Musíme za ně najít náhradu,“ tuší trenér Kalivoda. Na druhou stranu, Nýrsko si na podzim kromě vysoké prohry v Rokycanech připsalo také velmi vysoké vítězství. Doma nad Bolevcem zvítězilo 9:1. „S nimi to bylo stejné utkání jako to naše v Rokycanech. Jen v obráceném gardu. Bolevec nás první poločas trápil, hrál opravdu dobře. Na začátku druhé půle ale dostal dva rychlé góly, a pak se to už s nimi vezlo,“ ohlíží se za demolicí plzeňského tradičního klubu kouč nýrských fotbalistů.

A co Kalivoda očekává od zimní přípravy, kterou jeho výběr nastartuje po Novém roce? „Kvůli zmíněným problémům potřebujeme zjistit, kdo je schopný hrát na defenzivních postech. Myslím si, že s kondicí mít problém nebudeme. V Nýrsku je vždycky solidní příprava. Polykáme kilometry na kopcích a tvrdě trénujeme ve zdejší tělocvičně,“ prozrazuje trenér Nýrska. „Určitě dáme příležitost také některým našim dorostencům. A když se této šance mladíci chopí, dáme jim šanci už na jaře,“ nastínil plány kouč Karel Kalivoda.


A co jiné příchody? Ty zkušený trenér neřeší. „Posilovali jsme v létě, kdy k nám přišli tři kluci ze Sušice. Spíš pošilháváme po návratu některých zraněných hráčů. Konkrétně po návratu Ondřeje Kadlece, který by nám svými zkušenostmi z vyšší soutěže pomohl. Uvidíme, jestli se dá během Vánoc po přetrhaných vazech v kotníku dohromady. Spoléháme také na Milana Lucáka. Po zranění to na podzim od něj nebylo ještě ono. Očekáváme rozhodně více,“ má jasno Kalivoda.

„Na herním stylu ale nic měnit nechceme. Chceme hrát i nadále kombinační a technický fotbal. My vlastně v týmu ani nemáme žádné bijce, i když občas to je na škodu, protože nám to v některých zápasech chybělo,“ dodává na závěr trenér nýrských fotbalistů.

LUBSKÝ PODZIM VE ZNAMENÍ JARA

Z předposlední pozice budou do těžké jarní šichty vstupovat fotbalisté Lubů. Těm po polovině ročníku mezi krajskou smetánkou patří předposlední místo. „Bohužel jsme pokračovali v nevýrazných výkonech z jara loňské sezony. Bylo to zapříčiněno zejména velkým počtem nemocných či zraněných. Na začátku sezony jsem jich napočítal hned čtrnáct. A to je na Luby hrozně moc,“ řekl trenér lubských fotbalistů Vladislav Smolík. „Je vlastně zázrak, že jsme ten podzim vůbec dohráli,“ dodává.

„Naštěstí se v polovině sezony uzdravil Vojta Koželuh, což je základní kámen našeho týmu. Uzdravil se také Jerome Cole, další z těch zkušenějších kluků. Doma to špatné vůbec nebylo, ba naopak. Myslím si, že jsme v těchto duelech byli lepší, ale prostě jsme nedávali góly,“ míní trenér Lubů Smolík.

VENKOVNÍ VELKÁ BÍDA

Achillovou patou však zůstávají zápasy venku. Tam Luby naposledy vyhrály na začátku června v zápase na hřišti plzeňského Rapidu. V letošní sezoně pak borci z předměstí Klatov nezískali na cizích hřištích ani bod. V osmi duelech navíc inkasovali hrozivých pětačtyřicet branek.

„Venku to byla opravdu velká tragédie. Od třech týmů jsme dostali pořádně nařezáno. Je však pravda, že jsme se do týmu snažili zabudovat některé mladé dorostence, kteří si na dospělý fotbal teprve zvykají,“ podotýká trenér Vladislav Smolík. „Tohoto rozhodnutí ale nelituji. Věřím, že někteří z nich budou za pár let oporami týmu,“ pokračuje kouč, jehož tým v závěrečném zápase podzimu doma udolal v okresním derby Nýrsko 1:0.

„Cenné vítězství, které nám může psychicky pomoci. Možná, že tyto tři body budou na konci zlaté,“ předvídá. A jaké plány mají v lubském táboře v zimní přípravě? „Před sezonou jsem chtěl být do jedenáctého místa. To se nepovedlo. Na jaře se budeme muset zaměřit na záchranářskou práci. Zimní přípravu začínáme 8. ledna. Budeme poctivě trénovat, snad se nám vrátí také někteří zranění hráči. Nepočítáme s Alešem Čížkem, kterého čeká další operace. V mlhavé dáli je nejistý návrat Vítka. U toho ještě uvidíme. Jinak v přípravě odehrajeme celkem pět zápasů. Navíc absolvujeme dvě soustředění. Jedno v Úborsku, a pak další v Lubech,“ sdělil lubský kouč Smolík.