Sobotní dopoledne ovládl tuhý mráz. Zejména pak v hlavním městě, kam ke svému poslednímu podzimnímu vystoupení v rámci FORTUNA divize A cestovali fotbalisté Klatov. A jako by sibiřský chlad zachumlal do věčného zimního spánku také jednoho z rozhodčích. Na toho se totiž čekalo, a tak se úvodní výkop očekávaného zápasu mezi domácí Aritmou Praha a výběrem Klatov opozdil téměř o půl hodiny. V době, kdy na hřišti v okolí Divoké Šárky ukazovaly všechny teploměry čísla pod nulou, to rozhodně nebylo nic příjemného.

„Rozcvička se trošku protáhla. Bylo to samozřejmě nepříjemné, protože byla velká zima. Ale stává se to. Kolikrát i týmy přijedou na zápas pozdě autobusem, a pak se čeká,“ řekl o kuriózní situaci trenér klatovských fotbalistů Michal Čadek.

Zatímco návštěvníci utkání v pražských Vokovicích zaháněli zimu teplým čajem či výbornou klobásou, hráči museli pořádně zabrat a rozkmitat nohy, aby se jejich těla dostala do pořádné a funkční provozní teploty. V úvodu utkání měli mírně navrch Klatovští, kteří častěji drželi míč na svých kopačkách, ale pozorně bránící defenziva Aritmy je do šancí příliš nepouštěla. A když už pustila, byl proti splašený praporek pomezního sudího Průchy, jenž by se po skončení své rozhodcovské kariéry v klidu uplatnil jako vlakový výpravčí na oblíbené trase z Prahy do Chebu.

Z klatovských příležitostí tak za zmínku stojí jen přímý kop Ivo Vojtka, který však jen z boční strany zatřásl sítí domácí svatyně. A pak také jedovka aktivního Lukáše Bálka, s jehož umístěnou ránou si však se štěstím domácí brankář Stareček poradil. Pražané se do hry dostali pomaleji, ale nakonec dostávali. A začali také vystrkovat růžky. Hrozili zejména ze standardních situací a dlouhých nakopávaných míčů. Do kabin šly však oba týmy za bezbrankového stavu.

Začátek druhého dějství začal náporem domácích, kteří v krátkém sledu dvakrát ohrozili klatovského brankáře Hrachovce, jenž mezi třemi tyčemi nahradil zraněného Jaroslava Rojíka. Ten však svého mladšího, teprve devatenáctiletého kolegu pilně podporoval z hlavní tribuny fotbalového chrámu domácího klubu.

Klíčový moment zápasu nastal zhruba po hodině hry. Jeden z klatovských obránců odhlavičkoval míč na svého brankáře a při povolené malé domů se o něj otřel domácí útočník. Nevinný souboj, který však viděli rozhodčí duelu jako nedovolený – k údivu nejen klatovských, ale i domácích fanoušků na promrzlých tribunách. Rozhodnutí soudců zápasu se však již změnit nedalo. Domácí tak měli výhodu přímého volného kopu z hranice šestnáctky. A svou příležitost nakonec proměnili ve vedoucí branku – záložník Junek totiž našel ve zdi klatovských hradeb Achillovu patu a poslal svůj tým do kýženého vedení.

PENALTU SI ROZHODČÍ OBHÁJÍ

To pak o dvanáct minut později navýšil z penalty Macek. Nutno však dodat, že nařízení pokutového kopu si na rozdíl od situace z 62. minuty hlavní arbitr v klidu obhájí. Trenér Čadek v závěru prostřídal sestavu. Na trávník se tak dostali ostřílení Pavlovič s Divišem nebo také mladíci Bošek s Markem. I přes několik šancí se však Klatovanům skórovat nepodařilo a z Prahy nakonec odjeli s porážkou 0:2. Vítězství Čížové doma nad poslední Dobříší pak znamenalo jediné – Klatovy přezimují na třetím místě.

ZÁPAS ROZHODLA PRVNÍ BRANKA

„Řekl bych, že v Praze to byl spíš remízový zápas. Akorát my jsme neměli tolik potřebného štěstí, které nás provázelo takřka celý podzim. Možná, že už jsme si to zkrátka vybrali,“ smutnil trenér Klatov Michal Čadek. „Souboj na Aritmě rozhodla asi první branka utkání, kdy domácí možná trošku sporně zahrávali trestný kop z výborné vzdálenosti. Aritma tuto možnost využila, my své pozdější šance bohužel ne. Chtěl bych pogratulovat soupeři k výhře, ale podzimní část divizní sezony můžeme i přes prohru hodnotit rozhodně kladně,“ dodal na závěr šéf lavičky klatovského áčka.

Aritma Praha - SK Klatovy 1898 2:0

Poločas: 0:0. Branky: 62. Junek, 74. Macek z penalty. Rozhodčí: Štuk – Průcha, Šafránková. Žluté karty: 53. Beneš – 48. Jůda, 62. Janda, 74. Dolanský. Diváci: 80. Střely celkem (na branku): 14:10 (na branku: 6:4). Rohové kopy: 7:4. Ofsajdy: 1:7. Úroveň utkání: 7/10.

SK Aritma Praha: Stareček – Troníček, Macek, Frnoch, Turbák, Turák, Junek, Beneš, Polom, Macháček, Rybka. Trenér: Tomáš Kubr.

SK Klatovy 1898: Hrachovec – Jůda, Cibulka (70. Diviš), Žáček, Tříska, Krásný (80. Marek), Janda, Vojtko (59. Szedmák), Dolanský (84. Bošek), Bálek, Sojka (70. Pavlovič). Trenér: Michal Čadek.