Spíše už jen fotbaloví pamětníci vzpomenou na vítězné tažení dánské reprezentace na evropském turnaji v roce 1992. Jména jako Peter Schmeichel (otec současného brankáře Dánska, pozn. red.), Henrik Larsen nebo Brian Laudrup napsala ve švédském Göteborgu neuvěřitelný zlatý příběh končící až na samotném vrcholu.

Nikdo to nechápal. V Jugoslávii řádila válka, na fotbal tu nebylo téměř pomyšlení. Na turnaj se Dánové sjížděli z pláží, na poslední chvíli jim totiž dovolenou překazila divoká karta v turnaji. A show mohla začít.

Podceňovaný tým za sebou nejprve nechal ve skupině hvězdné celky Anglie s Francií, v semifinále vyřadil favorizované Nizozemce a ve finále sfoukl Německo. Suma sumárum, zázrak jménem Dánsko byl na světě.

close Dánsko na ME 2021 info Zdroj: Deník zoom_in Dánsko na ME 2021. Pro přiblížení klikněte na obrázek.

Od té doby ale nic. Jako by se na věčně silné Vikingy uvalil velký stín. Z něj lehce vystoupili na mistrovství světa v roce 1998, kdy ještě slepená „zlatá“ parta z Göteborgu uhrála čtvrtfinále.

Na evropské scéně Dánové v novém tisíciletí tápou. Přitom třeba Euro 2004 se rýsovalo dobře. Jenže ve čtvrtfinále jim parta kolem Jana Kollera či Pavla Nedvěda nasázela tři branky a na světě byl další hořký konec.

Pro tamní fotbal následovalo šestnáct let velkého prokletí. Žádné úspěchy, žádná radost. Až letošní evropský šampionát přivítal Dánsko s otevřenou náručí.

Vzestup? Prim hraje tým

Nová éra, nová šance se pokusit o další velký úspěch. Že by tu byla líheň světových jmen, to se úplně říct nedá. Jasně, o kvalitách Christiana Eriksena není pochyb, jenže kolem jednoho hráče tým nepostavíte.

Navíc po tragické události v úvodním utkání skupiny se Dánové nebáli o jeho špatné výkony, ale rovnou o holý život. Eriksen totiž zkolaboval.

Roli spasitele tak museli přebrat útočník Barcelony Martin Braithwaite, kapitán Simon Kjaer či obránce vítězů Ligy mistrů Andreas Christensen. A svou roli zatím zvládají na jedničku s hvězdičkou. Zdá se, že jim síla vysílaná Eriksenem na dálku dodává nevídanou porci energie.

„Dodává nám neskutečnou sílu a žene nás dopředu,“ prozradil trenér Dánska Kasper Hjulmand.

Bojují i za Eriksena

Po dvou zápasech přitom měli na kontě nula bodů. Vypadalo to, že jsou na odpis. Otázkou číslo jedna spíše bylo, zda má cenu v turnaji pokračovat. Odpověď byla jasná: Do boje!

V posledním utkání skupiny s Ruskem nechali Dánové na hřišti úplně vše a zaslouženě vydřeli postup doslova za minutu dvanáct. Obětaví borci ze severu Evropy tak ukázali, že největší hvězdou je samotný tým. Žádné primadony, jen tvrdá dřina.

To stejné si uvědomuje rovněž výběr Jaroslava Šilhavého. A teď se tito dva velcí bojovníci postaví proti sobě.

Hledat favorita? Nerozluštitelný rébus. S českým výběrem to totiž bude dřina. Se vším všudy. Trenér hokejové reprezentace Filip Pešán by jistě doporučil vytáhnout montérky a jít do práce.

Dánský výběr ale nabral velké sebevědomí. „Jak smetli Rusko, to bylo něco. A to osmifinále s Walesem? Pohádka. Očekávám velký boj, ještě náročnější než proti Holanďanům,“ myslí si fotbalový expert Verner Lička.

Jedno je jisté. Rozpálené Baku v sobotu uvidí prvního semifinalistu.

Dánové jsou už nyní pro svůj národ malými mistry. Totéž se ovšem dá říct o českém výběru. Potkají se dva velice podobní soupeři. Slavit ovšem může jenom jeden. Takže kdo?