Dánové, kteří v sobotu vyřadili Česko, dotáhli středeční semifinále proti Anglii po remíze 1:1 do prodloužení.

Ve 102. minutě se ve vápně skácel k zemi po souboji s Maehlem Angličan Raheem Sterling a sudí Makkelie ve spolupráci s videorozhodčím nařídil pokutový kop, byť nebylo ani z jednoho záběru patrné, že je oprávněný. Kasper Schmeichel sice ránu Kanea k tyči lapil, na dorážku už byl ale krátký.

„Jasná penalta. Dotkl se mojí nohy,“ popsal moment ze svého pohledu Sterling.

Jenže drtivá většina fotbalové planety byla (a stále je) opačného názoru, což umocňuje i fakt, že rodák z Jamajky nepatří zrovna k hráčům, kteří by se do poslední chvíle snažili udržet na nohou.

„Ne, to nebyla penalta. Šlo o simulaci,“ vzkázal Tom English, renomovaný britský sportovní reportér BBC. „Rozhodčí tlačili Anglii," doplnil Ivan Hašek, bývalý šéf Fotbalové asociace České republiky (tehdy ještě ČMFS, pozn. red.).

Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat příspěvky, ve kterých hrálo prim slovo podvod ve všech možných podobách. Naťukali je (nejen) poškození Dánové, ale všichni možní fanoušci.

Roy Keane, někdejší legenda z ostrovů, viděl zákrok jednoznačně: „Nemyslím si, že tohle je penalta.“

Známý kritik tentokrát bez reakce

Naopak Gary Lineker, bývalý anglický hráč a známý kritik ožehavých rozhodnutí arbitrů a zákroků hráčů, tentokrát (záhadně) mlčel. A třeba takový Michael Owen, další exanglický reprezentant, se s tím na Twitteru nemazal vůbec: „Nejsem si jistý, že šlo o penaltu, ale koho to zajímá?“

Druhým problémem byl fakt, že v době klíčového momentu se na hřišti nacházely dva míče. Hra se měla zastavit. Přesto fotbalový svět rozdělil hlavně Sterlingův pád.

„Jsem zklamaný. Rozhodlo se penaltou, která neměla být. Vytáčí mě to,“ zlobil se po utkání kouč Dánska Kasper Hjulmand.

Jeho svěřenci nakonec dánskou zlatou jízdu z roku 1992 nezopakují. I kvůli prapodivnému rozhodnutí sudího Makkelieho.

Naopak Angličané se mohou těšit na finále. A zřejmě nebudou čelit jen Itálii. Kritika se totiž na anglickou reprezentaci valí ze všech stran. Bude to tak z velké části souboj Sterlinga a spol. proti celé Evropě.