„Místní dávají najevo, že budou držet palce nám. Jsou šťastní, že se hraje tady,“ říká Milan Ekert, český velvyslanec v asijské zemi.

Krátce po páteční čtvrté odpoledne stojí na letišti v Baku, na sobě kravatu s českými lvy, na ústech roušku s nápisem Czechia.

Vítá hrstku českých fanoušků, většinou zástupců partnerů reprezentace. Vrcholí tak jeho týdenní práce, kdy se snažil dojednat možnost příjezdu co nejvíce příznivců. „Je to poměrně složitý logistický manévr,“ přizná.

Nakonec budou podle odhadů v kotli futuristického Olympijského stadionu tak dvě stovky Čechů. Dánové na tom ovšem nebudou o mnoho lépe. „Budapešť to nebude,“ připomene Ekert nedělní osmifinálový festival s našlapanými tribunami.

V Baku chodí zatím do dvaceti tisíc lidí, kapacita je sedmdesát. Horko přesto hráčům bude, v sobotu navečer má teplota atakovat stupeň číslo třicet. Ne nadarmo je Ázerbájdžán překřtěn na zemi ohně…

Ve výhni se tým kouče Jaroslava Šilhavého pokusí o průnik mezi čtyři nejlepší a odlet na semifinále do Londýna. „Cítím závazek, a tudíž i tlak,“ dozná kouč.

To je ve čtvrtfinále Eura pochopitelné. Navíc má zamotanou hlavu složením sestavy. V neděli nasadil tři nové tváře (Kadeřábek, Barák, Ševčík), které se osvědčily. Uvidí se, zda se do jedenáctky vrátí bek Bořil či kapitán Darida.

„Je to složité,“ připustí trenér. Zato však dobře ví, jak na Dány. „Především se jim vyrovnat v nasazení a v přístupu, což myslím, že dokážeme. Hrají podobným stylem jako my,“ objasní.

V zemi ohně se zkrátka čeká žhavá bitva.