„České zemědělství dostává na frak. V tuzemských skladech totiž aktuálně leží tisíce tun brambor a jablek. Čeští pěstitelé mají ohromný přebytek kvůli epidemickým opatřením, protože restaurace a školní jídelny nefungují tak jako v běžném provozu. Situaci nepomáhá ani brutální tlak obchodních řetězců na nízké ceny,“ uvádí Agrární komora České republiky.

Firmy Český chřest v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku.
Sezona českého chřestu začala. Farmáři její začátek zdrželi, bojí se o odbyt

Bramboráři proto vyrážejí do boje a v dubnu zahájili výprodej ze dvora. „Ve čtyřech velkoskladech v České je možné nakoupit brambory za minimální cenu tři až čtyři koruny za kilogram. Do těchto velkoskladů brambory běžně vozí i menší producenti,“ dodali zástupci agrární komory.

Kilogram za tři koruny 

Jeden z velkoskladů se nachází v Moravskoslezském kraji, a to ve Fryčovicích na Frýdecko-Místecku. „Prodáváme kilogram za tři koruny. Zaznamenali jsme zvýšený zájem,“ dozvěděli jsme se od pracovnice velkoskladu. Brambory jsou baleny v pětadvacetikilogramových pytlech, což je minimální množství odběru.

Výroba Lentilek ve Sfinxu.
Konec lentilek v Česku. Po sto letech se výroba přesunula do Německa

„Sklady nejsou jediným místem, kde lze koupit brambory za nízkou cenu. Za nákladovou cenu se budou prodávat i v síti prodejen  Rynek,“ dodali představitelé agrární komory.