Během nedělního odpoledne si operátor všiml počínání neznámého pachatele, který se pokusil pomocí hadrů založit oheň u téměř dokončené stavby kopie mariánského sloupu. „Oheň hlídka městské policie uhasila vodou z lahve, kterou měla ve služebním vozidle. Sloup byl poškozen od kouře a sazí,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Na Staroměstském náměstí v Praze byla 4. června 2020 vztyčena replika mariánského sloupu ze 17. století.
Mariánský sloup už stojí na Staroměstském náměstí. Přinese lepší časy?

Policejní mluvčí Jan Rybanský redakci Pražského deníku sdělil, že čin je prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a poškození cizí věci. Muž (ročník narození 1963) tedy může v případě odsouzení strávit až dva roky ve vězení. „Škoda byla předběžně stanovena na 15 tisíc korun,“ uvedl Rybanský.

Motiv? Nesouhlasím se znovuobnovením sloupu

Podle Rybanského „žhář“ ke svému motivu řekl, že nesouhlasí se znovuobnovením sloupu. Zajímavé je, že lidé sdružení na facebookové stránce „Nechceme nový Mariánský sloup na Staroměstském náměstí“ svolali na nedělní odpoledne shromáždění občanů, „kterým není lhostejné přepisování historie“. Dle pozvánky měl na mítinku promluvit i europoslanec a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David (SPD). Organizátoři akci uspořádali k výročí popravy 27 českých pánů v roce 1621. „Staroměstská exekuce“ však byla zřejmě jen záminkou k protestům proti mariánskému sloupu.

Vyjádření starosty Prahy 1

Původní sochařské dílo od Jana Jiřího Bendla stálo na „Staromáku“ od roku 1650 jako poděkování Panně Marii za úspěšné obhájení města před švédskými vojsky o dva roky dříve. Po vzniku Československa v listopadu 1918 mariánský sloup strhl dav vedený žižkovským anarchistou Frantou Sauerem. Mnoho lidí totiž bralo tuto památku jako symbol habsburské nadvlády.

Praha nechala vyměnit černo-žluté citybloky za žulové kvádry na Staroměstském náměstí, kde jsou tyto protiteroristické zábrany od roku 2017..
„Bravo, amatéři!“ Lidé reagují na výměnu zábran proti teroristům v centru Prahy

Sochař Petr Váňa usiloval o obnovení přes dvacet let, prakticky od pádu komunistického režimu. Až na základě letošní revokace předchozího rozhodnutí pražských zastupitelů se dočkal. Praha poskytla zábor veřejného prostranství, práce urychlilo zrušení tradičního velikonočního trhů kvůli koronaviru. Na začátku června tak došlo ke vztyčení sloupu a umístění sochy Neposkvrněné Panny Marie na jeho vrchol. Podle informací webu iROZHLAS.cz očistil Váňovu sochu hned v neděli Miloslav Černý, v minulosti odsouzený dvojnásobný vrah se proslavil, když loni vyčistil pilíř Karlova mostu od graffiti. Sochař Váňa řekl, že už na sloupu není nic znát.

Sochař: Dost dobře tomu nerozumím

„Je to zvláštní přístup, že se nějaký člověk rozhodne zapálit kamennou stavbu, aby ji asi očoudil. Dost dobře tomu nerozumím,“ citoval zpravodajský web Radižurnálu autora repliky mariánského sloupu. Tomu, že chtěl muž nechat shořet vápenec, se podivuje rovněž mnoho lidí na sociálních sítích. Úsměv vyvolává i místo zadržení pachatele.

Případ zaujal i dvojici evangelických farářů, kteří se snaží přiblížit víru (především) mladým lidem a na internetu vystupují pod přezdívkou Pastoral Brothers. Na facebookovém profilu zveřejnili fotografii Staroměstského náměstí v době incidentu a Husovu sochu nechali promluvit: „Není to moc příjemné, že?“

„Prohlašujeme, že se zapálením Mariánského sloupu nemáme nic společného. A ten počet kanystrů s benzínem také nesedí,“ napsali věřící k příspěvku a pro jistotu jej označili za satiru. Jeden z diskutujících připojil koláž z Husova upálení (6. července 1415 v Kostnici) s nápisem: „Tak tenhle humor už je trochu na hranici.“ Co myslíte vy?

Na Žižkově někdo počmáral sochu Winstona Churchilla na protest proti rasismu.
Žižkov řeší nápis „Churchill byl rasista“. Sochu si necháme, slíbil starosta