„Jsme pro obchvat města. Teprve ten vyřeší dopravní situaci v Horažďovicích,“ shodli se včera před třemi sty diváky představitelé Horažďovic na besedě s šéfredaktorem Klatovského deníku Milanem Kiliánem při akci Den s Deníkem.
„Město se řadu let potýká s rostoucí dopravou, občané si dokonce stěžují na to, že je zde problém přejít ve špičce hlavní silnici vedoucí centrem města. Rodiče se dokonce bojí o bezpečnost svých dětí,“ nastínil na úvod diskuse hlavní problém Horažďovic Kilián.
„Problém chceme řešit. Lidé by si přáli více přechodů a světelnou signalizaci. Máme vypracovaný projekt, který by měl alespoň částečně přispět k bezpečnosti chodců na přechodech. Nyní drží pravidelně u škol službu městská policie,“ reagovala starostka města Jindřiška Jůdová.
„Nejsme si jisti, že by dopravu vyřešila světelná signalizace na přechodech. Spíše naopak. Doprava ve městě by zhoustla. V současné době se připravujeme na nový územní plán, který bude řešit některá přechodová místa ve městě, a hlavně, připravuje se obchvat města, který situaci nadobro vyřeší a odvede z centra Horažďovic těžkou dopravu,“ doplnil informace místostarosta Ladislav Lenský. Ten ale hned upozornil, že obchvat je akce za miliardy. „Město ale nemá prostředky. Tak velikou akci bychom museli financovat ze státních prostředků a peněz Evropské unie. Proto je realizace tak náročné akce během na dlouhé trati.“
Starostka na přímý dotaz řekla, že si představuje, že by obchvat města mohl být hotov do roku 2030, místostarosta Lenský tipuje rok 2015 a radní Petr Kolář by si přál projet se po obchvatu v roce 2020.
V nejbližší době poznají chodci první změny. Během měsíce se začne opravovat Blatenská ulice. „Zde na chodce čekají nová přechodová místa s ostrůvky, a pro řidiče pak první kruhový objezd ve městě,“ popisuje radní Kolář.
„Jsem ráda, že se situace konečně řeší. Zatím to byly vždy jen sliby do prázdna.. Ta doprava je opravdu velký problém, míní horažďovická rodačka a pravidelná čtenářka Deníku Helena Bechyňská.
„Myslím si, že tato akce na náměstí a velká účast občanů svědčí o tom, že doprava ve městě obyvatele zajímá a chtějí, aby se řešila,“ říká horažďovický zastupitel za KSČM Ivan Breindl, který si přišel na náměstí poslechnout, jaké názory má současná politická reprezentace ve městě.