Účelem byla návštěva anglického parku "Ostrov". Je to městský park obklopený mlýnským náhonem k Brabcovo mlýnu a řekou Otava v části zvané Zářečí. Už za T. Švihovského v roce 1596 zde byl zákaz vstupu za účelem kácení dřeva, lovu ryb a perlorodek pod trestem ztráty hrdla. Za držení Rummerskirchů v letech 1800 - 1834 zde dochází k drobným úpravám a říkalo se zde Karlovo údolí.

V roce 1835 se zde konalo vítání nové vrchnosti Kinských a od té doby zde začíná první větší zásahy provádět panský zahradník Schwarz a po něm K. Haibl a k definitivní úpravě došlo v roce 1868 za dvorního zahradníka Kinských Fridricha Wunschera. Konaly se zde hospodářské výstavy a byla zde i Krajinská národopisná výstava, často zde pobýval i Otakar Šefčík a v roce 1920 se zde odehrál i první fotbalový zápas. V roce 1945 se parku říkalo Fučíkův park. V letech 2009/2010 zde za přispění financí z Evropských fondů provedla velká revitalizace a stalo z parku nádherné místo oddychu.

Doporučuji návštěvu v této době, kdy zde vše krásně kvete. Na fotkách uvidíte narcisy, plicník lékařský, barvínek, stavač, pomněnky, orsej, sasanku hajní i odrůdou do červena, pampelišky a podbílek šupinatý. Mnoho stromů a keřů smrky, 3 druhy lip, borovice vejmutovka, pámelníky, vrby jabloně šeříky, tatarský javor, liliovníky a mnoho dalších. Zajímavostí je, že všechny stromy mají svoji cedulku s číslem, některé z nich jsou i 300 let staré a rozloha parku je 17,5 ha.

Nad řekou se vypíná vrch se zříceninou Práchně. Přes silnici v sousedství se nachází Panská zahrada a v ní se nachází dub Šternberk s obvodem 430 cm. A teď už jen obrázky, a když se budete nudit, tak se tam jeďte podívat. Je to tak velké, že ani rozestupy nemusíte dodržovat a staré mohutné stromy vám dodají mnoho energie.

Jan Malířský