Jsem česká vysokoškolská pedagožka a můj muž bavorský státní zaměstnanec. Máme ročního syna a žijeme na Domažlicku. Současné rozhodnutí Vlády pro nás znamená rozdělení rodiny. S tímto rozhodnutím nemohu souhlasit a protestuji proti němu! Jak dlouho nás chtějí odloučit? Jak je to v rámci Evropské unie vůbec možné?

Podle vyjádření Akreditovaných lékařských laboratoří Německo do dnešní doby provedlo přes 400.000 testů (ZEIT ONLINE 23. 3. 2020). Testy prokázaly nakažení 27.436 obyvatel (Robert-Koch Institut 24. 3. 2020). Česká republika provedla přes 19.600 testů a zjistila 1.289 nakažených (Český rozhlas 24. 3. 2020). To je 20x více testů, než bylo provedeno u nás, Němců je však pouze 8x více než Čechů. Kolik neidentifikovaných nakažených se pohybuje kolem nás? Pomůže nám v boji s koronavirem neprodyšné uzavření hranic?

Před několika týdny, kdy již i v Chamu, malém městečku na bavorském pohraničí fungovala testovací odběrová stanice, uvažovalo se teprve v Praze o rozšíření možností testovat. Populistickým rozdělováním rodin a ničením dlouhodobě navazované spolupráce s Německem, naším nejvýznamnějším obchodním partnerem, tak vyřešíme situaci?

PhDr. Věra Uhl Skřivanová, Ph.D.