M 4 – tato podnož roste středně bujně, je vhodná do přiměřeně vlhkých, středně těžkých až lehčích půd, jinak trpí suchem. Tam, kde není. Tam, kde není dostatečně silná sněhová pokrývka, namrzala v některých letech v kořenech. Kořenový systém je pravidelný, koření dosti mělce a stromy se často vyvracejí, proto se doporučuje trvalá opora. Je vhodná pro zákrsky všech odrůd jabloní. Plodnost začíná ve třetím roce po výsadbě. Úroda je vysoká, pravidelná a plody se dobře vybarvují. Stromky mají životnost na stanovišti asi dvacet let.

Lidé během slunečného odpoledne vyrazili do Borského parku.
Borský park v obležení Plzeňanů. Slunečné počasí vylákalo lidi ven

Během měsíce února se začíná s výsevem některých letniček, které vyžadují větší čas pro předpěstování. Nejčastěji se jedná o drobnokvěté begónie neboli voskovky, surfinie, petúnie apod. Všechny tyto druhy totiž mají velmi drobná semena, která mají velmi málo zásobních látek, proto potřebují daleko více času, aby nabobtnala a vyklíčila. V domácích podmínkách si tyto rostliny můžeme vypěstovat jen tehdy, máme-li alespoň malý skleník a dostatek trpělivosti, výsevy totiž musíme pravidelně větrat a případně trochu snižovat teplotu, aby se nevytáhly a nepostihla je plíseň. Počítat musíme též s pikýrováním, tj. rozsazování malých rostlinek a další péčí.

V tomto měsíci je také nejzazší termín, kdy je nutné odstranit ručně, pomocí nůžek či houseníku (jde o střihací zařízení upevněné na dlouhé tyči) mumifikované moniliózní (shnilé) plody a případně i zámotky housenek. Tento nebezpečný odstraněný materiál je pak nutné zlikvidovat nejlépe spálením. V případě zanedbání této údržby, jsou tyto plody zdrojem infekce pro nadcházející vegetační období.

První letošní sněženky.
Z mrazu rovnou do jara!

Při hustém sněžení setřásáme sníh z větví jehličnanů a stálezelených dřevin, při oteplení a ostrém slunci zastíníme citlivější rostliny bílou netkanou textilií.

Petr Kumšta