O tomto prodlouženém víkendu obsadí drobné stavby skanzenu řemeslníci, aby předváděli dovednosti, které byly pro naše předky často samozřejmostí. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky zpracování vlny, kováře, zpracování kůže, pletení košíků, sedlářství, tradiční tesařství, řezbářství a včelařství. Všechny řemeslné činnosti si budou moci návštěvníci aspoň zčásti sami vyzkoušet, a navíc budou moci rovněž výjimečně nahlédnout do interiérů těchto do Velhartic přenesených malebných staveb.

V rámci programu budou k dispozici zkušení průvodci, kteří provedou zájemce skanzenem a seznámí s příběhem jednotlivých staveb, vč. jejich historie, převozu a obnovy.

Vzhledem k tomu, že ještě před cca 150 lety žila velká část obyvatel naší země v takovýchto a podobných stavbách, tak program ve skanzenu představuje naší historii přeci jen o něco „pravdivěji“ než expozice a instalace na hradech a zámcích, které seznamují se životem horních několika málo tisíc.

V rámci programu bude možné rovněž zakoupit regionální včelí produkty, jako je med, medovina či propolis. Pro zájemce je možné zakoupit víno z limitované edice hradního velhartické vína, jako odkaz na výsadbu vinné révy v Čechách za Karla IV. a Buška II. z Velhartic. Všechna kvalitní a chutná vína pochází z vinařských sklepů v Roudnici nad Labem.