„Podle pamětnice Boženy Holé se poslední masopust v Újezdě konal v roce 1960, takže ten letošní byl po šedesáti letech. Nesl se v tradičním duchu. Nejprve starosta obce Milan Moudrý předal maškarám klíč od obce a průvod masek se vydal Újezdem. V desítkách obydlí se průvod zastavil, aby tancem a dobrou náladou všechny potěšil. Samozřejmě se vyváděly i různé drobné skopičiny. Kominík vymetal komíny, farář vysvětil voňavkou každý dům, hbití trpaslíci pomocí motyk a krumpáčů nezapomněli upravovat zahrádky, cikáni se zas sháněli po slepicích a podobně,“ uvedl za pořadatele Vladimír Kábrt, který šel za masku obecního policajta a byl mu svěřen úkol pronesení závěrečné rýmované řeči při posílání figuríny Bakuse po vodě. Dramaturgii celého průvodu připravila Libuše Fremundová, která byla i hlavní strůjkyní této obnovené tradice. Akci společně pořádali dobrovolní hasiči a Spolek Újezdecké ženy za podpory obecního úřadu.
Všichni si to velice užili. Újezdečtí připravili pro masky bohaté občerstvení, a to nejen tekuté. Nechyběly tradiční masky, například medvěd, který se vezl na plošině a zároveň obsluhoval udírnu s klobásami. K tanci hrála Občasná šumavská kapela Františka Strnada.

Průvod se do kulturního domu vrátil již za tmy. Následovala taneční zábava s kapelou Kotěband. Druhý den se pak konalo dětské maškarní odpoledne, které měl v režii místní divadelní spolek Rynek. „Samozřejmě víme, že tradiční doba masopustů je poslední víkend před popeleční středou, ale vzhledem k tomu, že v tomto termínu se koná Staročeská svatba v Plánici, tak jsme termín posunuli,“ poznamenal Kábrt a zároveň pozval na další akci.

Tuto sobotu 15. února se masopustní průvod koná od 9.30 hodin ve Velkém Boru a od 12 hodin ve Velešicích.

Pořádáte u vás také maškarní bál nebo masopust? Pošlete nám fotky, my je rádi uveřejníme.