Šestý kvalifikační závod roku 2023 hostila Sušice a nezaměnitelný zvuk tohoto sportu rozezněl již posedmnácté za sebou ostrov Santos. Výběr tohoto místa nebyl náhodný, do Sušice zajíždí závody české série historicky nejdéle a závodníci a celý tým tohoto prestižního dřevorubeckého sportu si toto místo zcela zamilovali.

Letošním ročníkem vstoupila česká série do neuvěřitelné jubilejní dvacítky a je to znát i na výkonech jednotlivých atletů. Úroveň celé soutěže i výkony jednotlivých sportovců neustále rostou. Nebojuje se pouze o body, ale také o postup na vrcholy české sezóny, v podobě Czech Trophy ve Frenštátu a Mistrovství ČR v Třebíči. Ti nejlepší se utkají také o místa v reprezentačním týmu pro mezinárodní soutěže.

Diváci viděli soutěž ve formátu Czech Cup, tedy závod na čtyři disciplíny. Nejlépe si s nimi poradili Zdeněk Opletal, Karel Diviš a Jan Holub, kteří také vystoupali na stupně vítězů.

Počasí sportovcům i divákům přálo a jistě všichni prožili fantastický den, nabitý adrenalinovými zážitky.

Pivní slavnosti v Klatovech.
Pivní slavnosti v Klatovech se vydařily, ale končí brzo, stěžují si lidé

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom

se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Single Buck (řezání ruční pilou)

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Standing Block Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.

Jitka Brabcová