Barokní odpoledne začalo odhalením dioramatu starého přeštického kostela a přednáškou badatele Domu historie Michala Tejčka. Hovořil o historie původního raně gotického kostela, který postupně ustoupil novému kostelu. Podrobně popisoval jeho historii, rovněž tak soch, z nichž některé jsou i v dnešním kostele. Své výrazné místo v přeštické historii má i obraz sv. Marie Přeštické, ke kterému se pořádala i procesí a po mnoha „nevěřících“ letech jej uznala i náboženská komise kladrubských benediktinů kostela za divotvorný. Připomněl i starou školu, která s největší pravděpodobností stála naproti Domu historie, kde se narodil významný přeštický občan Jakub Jan Ryba.

Celým okolím se neslo několik skladeb z terasy Domu, kterými zajímavě doplnili přednášku Jan Šmat a David Štěch. Součástí barokního odpoledne byl také koncert s názvem „Přeštické hudební inspirace“ uskupení „Consortium musicum“ se svými hosty, Janem Šmatem a Davidem Štěchem. „Barokní hudba je specifická, barokních skladatelů je hodně,“ uvedl návštěvníkům vystoupení šéf souboru Vít Aschenbrenner. „Nabídneme Vám pomyslnou cestu Evropou se zastavením v řadě měst. A skončíme zde v Přešticích s obnovenou premiérou skladby Jakuba Jana Ryby st. „Salutatio Ó bolestná matko“. (Ta poprvé zazněla roku 1996.) Tak postupně zněly skladby třeba Legrenziho, Stradela, Bacha a další, a každá byla odměněna dlouhým potleskem.

Vše uzavřela a zpestřila módní přehlídka před Domem historie. Modelky z klatovské modelingové agentury JL models předváděly šaty doby barokní, kdy se nosily dlouhé sukně, upnuté živůtky, vládla barevnost, krajky. Trochu vybočením, ale hodně zajímavým zpestřením, bylo pro malé i velké diváky loutkové divadlo z Třemošné s představením „Jak Honza vyzrál na princeznu“.