Rodiče napakovali trabanty a škodovky, a už jsme si to šinuli do kempu. Děti ve vytahaných modrých teplácích, u táboráku se opékaly buřty na klacku, a kdo měl opékací vidličku, byl král. Po prázdninách jsme pak ve škole vzpomínali na to, jak jsme přespávali v modrém plátěném stanu zvaném "áčko" a obdivovali rodiny, které měly podomácku vyrobený karavan. Všichni to měli podobně. Málokdo se dostal na dovolenou k moři, třeba do Bulharska. Jeho vyprávění o moři pak přišlo ostatním jako absolutní sci-fi.

Za totality bylo jen několik cestovních kanceláří. Většinou nabízely pouze zájezdy do zemí socialistického bloku. Nejvíce českých turistů vyráželo do Německé demokratické republiky (NDR) a do Sovětského svazu. Mezi další destinace patřilo Bulharsko a Rumunsko.

Většina lidí ale trávila letní dovolenou v tuzemsku, častokrát si ji dopřávali prostřednictvím odborové organizace ROH (Revoluční odborové hnutí) nebo jeli pod stan či na chalupu. Teprve až po revoluci se lidem otevřely další destinace.