Dlouho před oficiálním začátkem se stánky s bleším trhem seřadily po celé Bahnhofsstrasse až k hraničnímu nádraží a mnohem dál na české straně. Jaké poklady se tam rozprostíraly, pro každý vkus se něco našlo, ať už obrazy, sklo, nádobí, oblečení a domácí výrobky, sochy a kusy nábytku. I pro nekupce je zajímavé pozorovat, kteří lidé si jaké věci vybírají. Hledání člověka unaví a vyhladoví, takže stánky s jídlem a pitím od sdružení a dalších dodavatelů byly už brzy přeplněné a opékači klobás a kávovarníci jen stěží stačili poptávce.

O spoustu domácích koláčů, které napekly členky spolku, byl opět velký zájem a brzy se snědly, i když jich bylo víc než kdy jindy. Také české koláče šly na odbyt jako horké žemle a jeden z „mistrů grilu“ utrpěl v zápalu „boje“ poslání poměrně zlý úpal.

Rekonstrukce hradu Velhartice a příprava nové prohlídkové trasy.
Na hradě Velhartice byly ukryté korunovační klenoty a opět se tam vrátí

České pivo šlo na odbyt samozřejmě dobře, ale tentokrát se konzumovala i spousta nealkoholických nápojů. Takže stoly a lavice na place před nádražím už byly dobře obsazené, když začali hrát muzikanti, nejprve „vlastní“ spolkoví Über d'Grenz Musi, kteří hráli tradiční bavorsko-českou hudbu. Brzy se k nim přidali přátelé „Kůrovci“, kteří se svým vozembouchářem vytvořili skvělou atmosféru. Náladu si udrželi i ve chvíli, kdy poryv větru shodil stříšku a poškodil zesilovač. Poryvy větru také strhly několik deštníků ze stánků na bleším trhu, ale zkušené stánkaře nic nerozhodí, i když bylo slyšet nebezpečné řinčení. Hudební vrchol pak přinesla kapela Karel Pixa Band „Nežárka“ z Jindřichova Hradce, jejíž všestrannost a nadšení všechny nadchly. Procházeli žánry od country přes swing , blues a folk až po cikánskou hudbu s basou, houslemi a zpěvem. Splnili i speciální hudební přání, například českou píseň, kterou by Max Straub rád nacvičil se svými zpěváky ze sdružení, nebo čardáš pro pomocníka, který dojel až z Frankfurtu nad Mohanem, Bernharda Hagera.

Vzhledem k tomu, že do spolku nedávno vstoupila lékařka, mohlo být co nejlépe postaráno i o drobné zdravotní problémy, které se vyskytly. Pouze spolupráce mnoha pomocníků z této i druhé strany hranice umožňuje pořádat takovéto akce, o jejichž oblibě svědčí velký počet návštěvníků. Zvláštní poděkování patří obci Bayerisch Eisenstein se starostou Michaelem Herzogem (stoly, lavičky, chatky…) a Mirce Frenzlové z města Železná Ruda za jejich dlouholetou podporu. Děkujeme také panu Bayerlovi z galerie, který nám poskytuje elektřinu, skladovací prostory a v neposlední řadě toalety.

Design na Šumavě v Klatovech.
Design na Šumavě přilákal opět mnoho lidí, kteří obdivovali originální výrobky

Radost, s jakou hudebníci vystupovali, je vidět i na společné fotografii, která hýří dobrou náladou. Super houslista Karel Pixa Band se se všemi rozloučil mnoha polibky, přestože na konci už nebylo co jíst. Rozdali kolegům své pečivo, které si přivezli s sebou, a už teď se těší na další setkání. Během celé akce bylo ještě patrné, jak moc lidem takové společné oslavy v éře korony scházely.

Doris Thomas