„Setkání na hranici“ je mottem akce, která je spolufinancována zejména z prostředků EU prostřednictvím programu Interreg 3 Euregia. Cílem programu je podpora přeshraniční spolupráce různých organizací a setkávání lidí. Spolek „Přes hranici“ získal spolupráci nejen s místními spolky v Bayerisch Eisensteinu, jako partneři projektu byly zastoupeny i organizace z Čech, například "Turistická oblast Pošumaví“ a veřejná nezisková organizace „Úhlava“. Akci na velkém hudebním pódiu u hraničního nádraží moderoval Radek Nakládal, kulturní referent města Kašperské Hory. Návštěvníky uvítal kromě Ivana Falty a Johannese Stuky z občanského sdružení „Přes hranici“ i Michal Sedláček z Klatov, který je členem Zahraničního odboru Ministerstva zahraničních věcí ČR a Veronika Tůmová z Euregia Bavorský les - Šumava. Sedláček, který byl dlouholetým velvyslancem a generálním konzulem v Severní a Jižní Americe, vyzdvihl svůj pozitivní vztah k Bavorskému lesu, neboť Velký Javor je jeho oblíbenou lyžařskou oblastí.

Nyní mohl začít hudební program, na který již čekalo mnoho posluchačů. Trio „Kůrovci“ z Kašperských Hor, které zaskočilo v krátkém čase za „Über d´Grenz Musikanten“, zahájilo hudební klání se svým čertovským hráčem na vozembouch. Hráli se známé české a bavorské melodie. V pozadí už bylo možné zaznamenat přípravy další folklorní skupiny, Hořek a Hořeček, jejichž děvčátka v kouzelných krojích si prohřívala ruce v krásných vlněných šátcích. Určitě se pak ale důkladně zahřály, když pod vedením Báry Kučeravé zpívaly a tančily. Děti ztvárnili různé řemeslníky, děvčata mávala barevnými šátky a tři chlapci hrdě předvedli své kuchařské čepice. Na pódiu je doprovázeli dospělí muzikanti, ke skupině ze Železné Rudy se přidali dva muzikanti ze Zwieselu a Deggendorfu. Ti se již stali absolutními miláčky publika.

Početným návštěvníkům přilehlého přeshraničního blešího trhu také vyhládlo a tak stánky s občerstvením měly napilno. Na stanovišti s pódiem se o vydatné jídlo, pivo a další nápoje staral spolek Přátel Bavorského lesa (Waldverein) a sdružení „Spolu v Železnorudském údolí“ (Midanand) z Bayerisch Eisensteinu, zatímco Johannes Stuka a jeho děvčata z „ABB“ (Aktivně v Bavorsku a Čechách) zajišťovali kávu a koláče. Některé z nich upekly jejich babičky z Čech. Všechna tato aktivní děvčata jsou nebo byla českými studentkami hostujícími na jeden rok v bavorských školách. Další stánky s občerstvením byly na parkovišti před Muzeem lokálních drah. Na grilu se zde činil Rybářský spolek z Eisensteinu (Fischerverein) a české „Holky v zástěrách“ nabízely nejrůznější chutné lahůdky a nápoje, které byly ke konci zcela vyprodány.

Na pódiu mezitím zesílila hudba. Skupina „Pluto Is a Planet“ z Altöttingu potěšila zejména mladé publikum. Někteří se jen stěží udrželi na svých místech, pohupovali se v taktu. Ti starší hledali místa dále vzadu, což bylo velmi dobře možné díky povedenému rozmístění lavic a stolů - se zastřešením i bez něj. O vrcholný hudební závěr se postarala již mnohým dobře známá kapela Karla Pixy „Nežárka band“ z Jindřichova Hradce, která hraje písně, jež si můžete zazpívat v češtině, němčině nebo angličtině, například „Country Road“. Nechyběli ani Beatles, čardáš a originální skladby houslisty kapely, který působí i jako učitel hudby. Akci nepokazila ani velmi krátká dešťová přeháňka v závěru.

Pořadatelé by také rádi poděkovali obcím Bayerisch Eisenstein a Železná Ruda, Muzeu lokálních drah, Chráněné krajinné oblasti Bavorský les a galerii umění "Kunsträume" za podporu při zajištění hladkého průběhu akce. Díky spolupráci tolika lidí bylo opět možné oslavit nádherný festival mezinárodního porozumění.

Doris Thomas