Ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech si můžete prohlédnout čtyři výstavy. „Jedna souvisí se 75. výročím konce druhé světové války, je nazvaná „V“ jako vítězství – 5. květen 1945. Připraven byl doprovodný program, ale ten se kvůli nouzovému stavu nemohl bohužel konat. Přichystaná je ale na 19. května komentovaná prohlídka, kdy v přednáškovém sále budou promítány dobové fotografie s patřičným komentářem autorů výstavy. Další je výstava Spodánky a ranošenky, která věnována dějinám prádla. Třetí výstava patří hygieně našich předků,“ pozval archivář muzea Jan Jirák.

Nově byla instalována výstava Praha stověžatá. „Jde o druhou část výstavy patchworkových prací. Práce, které jsou vystaveny, byly vytvořeny speciálně pro mezinárodní přehlídku Prague Patchwork Meeting. Výstava putuje po naší republice, aby se s pracemi mohli seznámit všichni zájemci o textilní techniky,“ představila výstavu Ivana Sieberová.

Výstavy si mimo jiné můžete prohlédnout i v sobotu 16. května, kdy se koná Den muzeí a je vstupné dobrovolné.

Zavítat můžete také do Muzea Šumavy v Dobré Vodě, kde je instalována nová výstava s názvem Akce Neptun, která pojednává o přísně tajné akci STB, jež se odehrála na Černém jezeře v roce 1964 a později proslula jako největší podvod v dějinách této organizace. Najdete tam dobové fotografie i tajné dokumenty, které nikdy neměly spatřit světlo světa.

Zajímavou výstavu uvidíte také na zámku v Chudenicích, kde je otevřeno Muzeum Josefa Dobrovského. Kromě obnovených tradičních expozic, je nově pro návštěvníky přichystána výstava Vzorná hospodyňka, jejíž součástí jsou exponáty staré i sto let.

Jedinečností v letošním roce je dobový americký kemp v Klatovech na zahradě základny Klubu 3. armády. Součástí je kompletní americké ležení, polní lazaret MASH, americké stany pro mužstvo, velící štáb, polní jídelna, zázemí pro kuchyň se skladem. Na připomínku události z 20. dubna 1945 je tam postaven stylizovaný vybombardovaný dům, kde návštěvník může vidět, jak to dopadlo, když se bombardovaly nejen Klatovy, ale i ostatní města. Nechybí ani provizorní opravna, kde je i unikátní kolo z amerického tanku Sherman, které se podařilo najít v jižních Čechách. Na prohlídku je nutné se objednat na kontaktech: 606 600 662, e-mailu na: ustabor45@seznam.cz či prostřednictvím messengeru na KVH Klub 3 Armady v Klatovech.