Ta čísla by mohla už jednou pro vždy rozseknout debaty v rodinách, hospodách i diskusních fórech na internetu o tom, zda má očkování proti covidu smysl, či ne.

V posledních třech měsících loňského roku se Českem prohnala koronavirová vlna – první, během které měla už nadpoloviční část obyvatel vakcínu v těle. A byla skutečně masivní: nakazilo se během ní tři čtvrtě milionu Čechů a Češek, více než třicet tisíc z nich skončilo v nemocnicích a 5,7 tisíce zemřelo.

Testování v závodě Gerresheimer v Horšovském Týně.
PŘEHLEDNĚ: Pravidla testování v zaměstnání. Jak často bude, co hrozí odmítačům

Deník podrobně zanalyzoval oficiální data Ústavu zdravotnických informací a statistiky za období říjen až prosinec s ohledem na vliv vakcín. Co z nich vyplynulo?

Ministr: „Proč se očkujeme? Abychom neumřeli“

Neočkovaní vykazovali horší čísla ve všech ukazatelích. Byla jich většina mezi nakaženými, častěji končili hospitalizovaní v nemocnicích i v těžkých stavech na jednotkách intenzivní péče. A více jich také zemřelo.

Pro lidi vyhýbající se vakcínám data vyznějí ještě více negativně, kdy se absolutní čísla infikovaných přepočítají na sto tisíc očkovaných a sto tisíc neočkovaných. Konkrétně: neočkovaní měli skoro třikrát vyšší šanci se nakazit, třikrát vyšší skončit v nemocnici a čtyřikrát vyšší ocitnout se na dýchacích přístrojích na JIP.

A co je zásadní: neočkovaným hrozilo také dvakrát vyšší riziko, že s koronavirem v těle skonají.

„Očkování je první a nejdůležitější nástroj, abychom zvládli pandemii. Odpověď na otázku ‚proč se očkuji‘ je jednoduchá: ‚Abych neumřel‘,“ konstatoval lakonicky po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Boostery fungují

Jelikož se míra proočkování významně liší mezi jednotlivými věkovými skupinami, je vhodné se na dostupná data podívat ve větším detailu.

Například mezi seniory staršími 65 let (mezi kterými je aktuálně proočkováno 87 procent) mají odmítači vakcín dokonce šestkrát vyšší riziko, že skončí hospitalizovaní s koronavirem na JIP, ve srovnání se svými vrstevníky s dokončeným očkováním.

PCR a Antigenní testování v berounské nemocnici 12. března 2021.
Češi často chybují. Bez PCR testu certifikát nedostanou, potvrdil Válkův resort

U nejstarších věkových skupin lze posoudit i účinnost takzvaných posilujících dávek neboli boosterů – alespoň na variantu delta, která na podzim dominovala.

Když zůstaneme u zmíněných seniorů nad 65 let, byla v listopadu šance těch s boosterem neskončit na JIP pětadvacetkrát vyšší ve srovnání s neočkovanými. A v prosinci ještě lepší.