„Když se projdete po hřbitově v Klatovech, uvidíte, že na každém druhém hrobě je něco utrženo či poničeno. Nejčastěji jde o vázy, lampy, ale i mísy na hrobech,“ říká vedoucí správy hřbitovů Jaroslav Vizinger.
Zloději a vandalové se nebojí jít na hřbitov krást a ničit jak v noci, kdy je hřbitov zavřený, tak ani za bílého dne.
„Občas tu někoho přistihneme, ale je to opravdu jen výjimečně,“ říká Vizinger. „Dneska lampy či vázy nejsou žádnou levnou záležitostí. Dřív se všechno na hroby a hrobky dělalo přímo na míru. Krade se vše, co je z mědi či nerezu. Na jedné hrobce se ztratila střecha, dnes do ní zatéká a je tedy ve špatném stavu. Na kapli se ztrácejí okapy, před krematoriem se dokonce ztratily i rošty nad odvodňovacími kanálky,“ popisuje vedoucí.
„Myslím si, že by pomohlo, kdyby se na hřbitově občas objevili policisté, a to jak státní, tak městští. Chodím sem na hřbitov skoro třicet let, ale musím se přiznat, že jsem je zde ještě nepotkala. Tenkrát se něco takového na hřbitovech nedělo. K takovým věcem se uchylují ti mladí, co jsou bez práce a toulají se,“ míní důchodkyně Věra Palečková z Klatov.
Také Věra Belfínová má s vandaly své zkušenosti. „Když vám něco nezničí, tak vás tu klidně okradou. Pamatuji si, že něco takového tu nedávno bylo. Někdo tady okrádal babičky, které si odložily u hrobu své věci a šly si pro vodu .“
„Byl jsem doslova šokován, když jsem přišel na hřbitov položit květiny a našel jsem poničený hrob. Nikdo se tomu ale nevěnuje. Rozčílil jsem se, když jsem případ ohlásil policistovi a ten se tomu nechtěl vůbec věnovat,“ zlobí se Jaromír Filip z Klatov. Asi největší nájezd vandalů byl zaznamenán v poslední době v Lubech a v Chudenicích.
„Policie případy vandalů na hřbitově řeší. Občas se nějaký případ objeví. Lidé ale už menší krádeže vůbec nehlásí. Naši policisté provádějí namátkové kontroly i na hřbitovech. Je jich ale na Klatovsku celá řada,“ říká policejní mluvčí Dana Ladmanová.
„Nejčastěji se řeší případy krádeží mědi a nerezu. Pokud škody nepřesáhnou částku 5000 korun, řeší se tyto případy jako přestupek, takže se předávají na městský úřad,“ dodala Ladmanová.
„Město Klatovy plánuje rozšíření kamerového systému ve městě i o areál hřbitova. Tím chce omezit a nebo zabránit vandalismu. Rozjednáno je i posílení hlídek policie. Tím se však orgány města ještě nezabývaly.,“ informoval tajemník města Miroslav Šafařík.