„Je to strašné. Zatímco vloni jsme pro opilství (řidič musí mít více než jedno promile – pozn. aut.) šetřili 28 osob, letos jen do konce října to bylo 55. To je stoprocentní nárůst,“ řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Ta dodala, že od počátku roku opilí motoristé zavinili na Klatovsku už 65 nehod, jeden z nich přitom sám zahynul. Fakt, že situace je vážná, potvrzuje i Josef Švec z klatovského okresního policejního ředitelství. „Na řidiče s alkoholem v krvi se zaměřujeme při dopravních kontrolách jak při běžné službě, tak při dopravních akcích. Ale já osobně se domnívám, že tohle nevyřeší žádná represe, ale že by to prostě měli mít řidiči v sobě,“ míní Švec.

Ne všichni motoristé však s tímto názorem souhlasí. „Na silnicích je to čím dál horší. Ale čeho by se řidiči měli bát, když u soudu dostane řidič, který už podruhé naboural nalitý, jenom podmínku?“ ptá se řidič z povolání.

Jenže mírným rozsudkům je, zdá se, konec. Potvrdilo se to i tento týden, kdy se klatovský soud zabýval případem Františka D. (48) z Malého Boru, kterého policie přistihla nedaleko tamního obchodu opilého za volantem jeho škodovky. „V obci jsme vyšetřovali krádež poklopů, když nás místní lidé upozornili, že tento občan jezdí i přes zákaz. Sami jsme pak viděli jeho vůz, jak jede od prodejny. Když jsme ho zastavili, tvrdil, že o zákazu ví, ale že si musel dojet nakoupit brambory,“ uvedl před soudem policista, který Františka D. zadržel. Motorista, v jehož krvi naměřili lékaři 1,28 promile alkoholu, patří mezi nepoučitelné. Jen za poslední dva roky byl třikrát odsouzen za to, že řídil bez oprávnění, jednou měl v krvi dokonce přes dvě promile. Teď s ním soudu došla trpělivost a soudce Marek Poláček ho poslal na deset měsíců do věznice s dozorem. Takovýto rozsudek navíc přestává být u klatovského soudu výjimkou. Jeho místopředseda Jaromír Veselý Deníku potvrdil, že zde za tuto trestnou činnost vynášejí stále více nepodmíněných trestů.