Na psychiatrii skončil 22letý mladík, který v neděli v podvečer naházel v domě svých rodičů v Soběšicích na Klatovsku v obývacím pokoji ma hromadu věci, poté je spolu se skříní polil benzinem a vše zapálil.

Dýmu valícího se z domu si všimli obyvatelé obce, a tak se podařilo zabránit neštěstí. „Díky včasné pomoci souseda, který je profesionálním hasičem, se oheň nerozhořel,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Blanka Nechvátalová a dodala, že teplem a kouřem bylo poškozeno vybavení místnosti, škody byly předběžně odhadnuty do 50 tisíc korun.

„Kdyby se oheň více rozšířil, mohl shořet celý dům. V silném větru navíc hrozilo, že se oheň rozšíří na další objekty ve vsi,“ řekl Deníku starosta Soběšic Václav Kotmel, podle něhož mladík jevil výrazné známky požití drog. Poté, co byl odvezen na psychiatrii, proto starosta předal jeho psa do sušického útulku, aby nezahynul hlady. Žhářova matka a otčím pobývají pracovně ve Velké Británii.

Mladík nevzbudil ve vsi pozdvižení poprvé. Vloni v červenci napadl poté, co po jednom dnu utekl z léčebny, svého otčíma dřevěnou tyčí, pánvičkou a řetězem. Snažil se ho bít i kamenem a navíc své matce vyhrožoval smrtí. Pobyl si přes měsíc ve vazbě a vloni v listopadu mu za to klatovský soudce Marek Poláček uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Ochrannou léčbu mu nenařídil, neboť mladík před soudem tvrdil, že sám dojíždí na ambulantní léčbu k psychiatričce do Strakonic.

Nedělním požárem se zabývají i policisté, kteří zatím žháře z trestného činu neobvinili. „Případ šetříme jako přestupek,“ uvedla klatovská mluvčí Dana Ladmanová.