Vloni šetřili policisté v klatovském okrese 1842 trestných činů, což je nejvíce za poslední tři roky. „Objasnit se podařilo 1007 případů, tedy necelých 55 procent,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

„Na nárůstu se mohly projevit dva faktory. Zaprvé změna trestního řádu, kdy je jako trestný čin kvalifikováno řízení bez patřičného oprávnění, a zadruhé to, že výrazně přibylo úvěrových podvodů. To jsou případy, kdy si lidé na základě fingovaných dokladů o příjmu vezmou úvěr na zboží, který poté nesplácejí. V tomto případě je ale otázkou, zda by mělo jít o trestný čin, protože poškozené firmy zaprvé poskytnou úvěr i lidem, u nichž je na první pohled patrné, že jde například o bezdomovce, a zadruhé si údaje nijak neověřují,“ řekla Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.


Největší vrásky policistům na Klatovsku stále dělá majetková trestná činnost, jen vloni šetřili 1089 případů. „Z nich bych jmenovala 410 případů vloupání. Z krádeží prostých jsme šetřili 58 krádeží automobilů a 25 krádeží jízdních kol. Kapsáři udeřili na Klatovsku v 19 případech,“ doplnila Ladmanová. Výrazný podíl na trestné činnosti mají recidivisté, kteří vloni spáchali 461 skutek. Děti do 15 let jich mají na svědomí 10, mladiství ve věku od 15 do 18 let 53.
(Pozn. aut: násilné a mravnostní kriminalitě budeme věnovat samostatný článek.)