Porušovat zákon jako na běžícím pásu může být někdy obžalovaným i k užitku. Potvrdil to i případ Zoltána K. (21) z Janovic nad Úhlavou, který stanul před klatovským soudem kvůli krádeži automobilu. Před soud ho přivezla eskorta z věznice v Ostrově nad Ohří, kde se právě nalézá.

„Zoltán K. vloni v noci ze 24. na 25. listopadu odcizil v klatovské Randově ulici po vyháčkování dveří Škodu 105 a odjel s ní do Karlových Varů, kde ji po čase odstavil. Způsobil tak škodu 9011 korun,“ uvedl v obžalobě státní zástupce. Okradený muž se k soudu nedostavil, co zdůvodnil problémy se srdcem.
„Ten den jsem přijel do Klatov na úřad práce, ale měli zavřeno. Tak jsem nejprve chodil po městě a pak jel do Janovic, kde jsem čekal na matku. Ale pořád nešla a ani mi nebrala mobil, tak jsem nakonec jel autobusem do Klatov. Měl jsem u sebe jen asi dvě stě padesát korun, což je na ubytování málo. Tak jsem si vyhlédl to auto, kde jsem chtěl původně přespat. Ale uvnitř byly klíčky, tak jsem nastartoval a jel do Varů, kde teď žiju. S autem jsem jezdil asi dva týdny a pak ho odstavil v Nové Roli,“ líčil u soudu mladík, který vyrůstal v dětském domově a s matkou už nekomunikuje.

Na otázku, zda už měl někdy problém se zákonem, připustil, že „byl trestán za elpaso jako mladistvý“. Jeho odpověď však byla příliš skromná. Za loupež, kdy si na nezletilé dívence vynutil mobilní telefon, byl skutečně trestán. Dostal čtrnáct měsíců podmíněně, poté ho však čekalo několik dalších soudů, většinou za krádeže nebo za jízdu autem bez řidičského průkazu. Naposledy „vyfasoval“ rok nepodmíněně, trest mu vyprší až v dubnu 2008. Ani pak ale zamřížovaný svět neopustí, z podmíněných na nepodmíněné by se mu měly proměnit další tresty. Ven se tak dostane zřejmě až na podzim 2009, což mu paradoxně pomohlo u klatovského soudu, který by musel líčení odročit, neboť z Karlových Varů neobdržel důležitý spis. Trestní stíhání proto soud zastavil pro neúčelnost. „Uložené tresty jsou dostatečné, navýšení by již nebylo výrazné a další provádění líčení by bylo za tohoto stavu neúčelné,“ vysvětlil samosoudce Jaromír Veselý.