Necelé čtyři roky za mřížemi má před sebou Kateřina Janů (23) z Domažlicka, která v létě kradla na Klatovsku jako příslovečná straka. Ke klatovskému soudu ji přivezla eskorta z plzeňské věznice, kde je už téměř tři měsíce.

Janů má za sebou sérii úspěšných i neúspěšných krádeží na Klatovsku. Nejraději se zaměřovala na opilé starší muže, jimž někdy nejprve naslibovala sex a poté je obrala o peněženku či mobil. Neštítila se krást na chodbách domů či vlézt do stanu v kempu.
„Vzala jsem tam šaty a peníze, ale ti cizinci mě chytili a jeden mě škrtil,“ vzpomínala na jeden z neúspěchů u soudu Janů.

Jeden ze svědků ji přistihl na chodbě domu. „Měla u sebe několik tašek s našimi botami. Když jsme jí je chtěli vzít, byla nejprve agresivní, a poté vyskočila malým okénkem a bosá utíkala pryč. Snažil jsem se ji pronásledovat, ale ona křičela, že ji chci znásilnit, takže ji nikdo nechytil a ještě lidé koukali divně na mě,“ popsal svůj zážitek svědek.

Obviněním z pohlavního zneužívání prý Janů vyhrožovala i dalším poškozeným. „Vše jsem dělala proto, že jsem byla závislá na pervitinu. Až mě propustí, chci se léčit a už nebudu páchat trestnou činnost,“ slibovala soudu dívka, která absolvovala jen sedm tříd základní školy a šest let strávila v dětském domově.

Díky omluvě poškozeným a doznání vyvázla s osmi měsíci nepodmíněně. Ve vězení ale musí strávit i další tři roky, k nimž ji vloni podmíněně odsoudil plzeňský soud za loupež, vydírání a krádež.
Včerejší rozsudek je pravomocný.