MĚČÍN - Testy DNA se mohou stát trumfovou kartou policie při objasnění smrti tříapůlletého Romana Červeňáka z Měčína na Klatovsku, který byl nalezen po dvou dnech pátrání zavražděný ve sklepě domu, kde žil s dalšími desítkami členů rozsáhlé rodiny.
Chlapec se podle příbuzných ztratil minulé úterý večer a od té doby po něm v okolí Měčína pátraly stovky lidí. Policisté, hasiči, záchranáři, myslivci i dobrovolníci z městečka ho hledali v lesích, rybnících, rozbořených objektech, v kanalizaci i jinde, ale chlapec byl nakonec objeven mrtvý v gauči ve sklepě zdevastovaného zámečku, kde s rodinou bydlel. Pitva navíc prokázala, že byl zavražděn, a to již v úterý, kdy se měl ztratit poté, co si hrál s příbuznými na dvorku. „Podle předběžné zprávy ze soudního lékařství bylo bezprostřední příčinou smrti chlapce udušení při škrcení,“ uvedla po pitvě západočeská policejní mluvčí Jolana Číhová. Ihned po nálezu tělíčka začali policisté vyslýchat všechny příbuzné, zatím ale zřejmě nemají konkrétní stopu. „V této fázi vyšetřování již nebudeme poskytovat žádné bližší informace. Mohu jen říci, že nedošlo k žádnému závažného obratu ve vyšetřování. Nikdo nebyl zadržen,“ doplnila včera další informace západočeská policejní mluvčí Ilona Týmlová. I přesto se Deníku z dobře informovaného zdroje podařilo zjistit, že chlapec byl před smrtí pohlavně zneužit a že na gauči, v němž byl uschován, se navíc našly stopy spermatu. „Všem, kteří s ním mohli v inkriminovanou dobu přijít do styku, byly udělány stěry z krku. Ty by nám měly hodně napovědět, i když třeba sperma na gauči může být starší a nemusí mít s případem souvislost. Výsledky testů DNA budou známy v polovině týdne,“ řekl Deníku zdroj.
V Měčíně se místní k případu příliš nechtějí vyjadřovat, mimo diktafon ale většina z nich přiznává, že se domnívají, že pachatelem je někdo z rodiny. Tomu by napovídala i věta, kterou měl pronést Romanův dědeček František Červeňák, a to, že ví, kdo to udělal, ale neřekne to. Měčínští se domnívají, že by si to s pachatelem rodina vyřídila sama. Červeňákovi ale vinu popírají a tvrdí, že Rom by dítě nikdy nezabil, že vrah musí být zvenčí.
Termín pohřbu Románka, o němž se dá předpokládat, že bude hodně bouřlivý a hojně navštívený, ještě není znám. Příbuzní si ho zatím neobjednali u pohřební služby v Klatovech ani v Přešticích.