VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUDVÍK POUZA

Ludvík Pouza / Klatovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kasteláni šetří, chodí méně lidí

Klatovsko - Objekty hlásí i 50% úbytek turistů.

OBRAZEM:Na slavnostech teklo i pivo uvařené pro Zimní olympijské hry 2014 v Soči

Klatovy – Uzená kolena, masové špízy, kachna se zelím a knedlíkem, klobásy, grilovaná kuřata, masa a další speciality české i mezinárodní kuchyně a k tomu pivo mnoha druhů hned od dvaceti renomovaných, ale i malých regionálních pivovarů. A k tomu všemu vyhrávala jedna kapela za druhou. Takové byly letošní pivní slavnosti v Klatovech, které se konaly o uplynulém víkendu u bývalého ČSAD.

FOTO: Zájem o soutěž My a příroda mezi mládeží klesá

Klatovy – Již počtrnácté obsadily kulturní dům v Klatovech obrázky, fotografie, ale i výtvarné práce dětí z mateřských, základních a středních škol, které se zapojily do soutěže My a příroda, kterou pravidelně organizují Okresní myslivecký spolek ČMMJ v Klatovech a Základní organizace Českého svazu včelařů v Klatovech. K tomu všemu patří ještě pěvecká soutěž, a to vše s tématikou přírody

PODÍVEJTE SE : Spůlským železným hasičem je Karel Aška z Týnce

Spůle – Šedesát úderů desetikilogramovým kladivem v hamer boxu, přenést dva třicetikilogramové barely s vodou na vyznačené trase, šestkrát převalit traktorovou pneumatiku, vytáhnout dvacetikilogramové závaží pomocí lana do výšky čtyř metrů, překonat hasičské okno, smotat hadice a umístit je do připraveného boxu, překonat dvoumetrovou bariéru libovolným způsobem, spojit a roztáhnout dva proudy B – tyto a další disciplíny čekaly v sobotu dopoledne na borce, kteří se přihlásili do prvního ročníku soutěžního klání Spůlský železný hasič 2013.

Hasiči preventivně staví hráze, čekají se silné deště

Klatovsko (aktualizováno v 16.00) – Kvůli bouřkám a dešťům museli v neděli hasiči opět do terénu. Někde museli čerpat vodu, jinde preventivně stavěli hráze.

OBRAZEM: Hasičskou soutěž vyhrála Malá Víska

Malá Víska - Vyřazovací  soutěž pro hasební obvody Nýrsko a Běšiny se konala v sobotu v Malé Vísce u Klatov. 

PODÍVEJTE SE: Jízda Klatovskem projela regionem

Klatovy - Tradiční Jízda Klatovskem veteránů zavítala z Běšin v sobotu 8. června 2013 v poledne také do Klatov na Erbenovo náměstí.

Letní kino v Klatovech bude v novém do léta roku 2015

Klatovy - Po šesti letech žádání město Klatovy konečně uspělo a získá peníze z ROP Jihozápad.

FOTO: Kvůli povodním si nemohli zatopit ani pustit vodu

Jíno - Obyvatelé Jína u Švihova byli na několik dnů velkou vodou doslova odříznuti od světa. Voda zaplavila všechny přístupové cesty k obci.

FOTO: V Červeném Poříčí museli některé obyvatele evakuovat

Červené Poříčí - Hasiči museli čerpat vodu například i z tamního domova s pečovatelskou službou.

OBRAZEM: Hasičům k oslavě výročí a startu jízdy pršelo

Horažďovice – Poprvé za pět let spanilá propagační jízda Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska startovala v Plzeňském kraji.

GALERIE: Kriminální příběhy ze Šumavy ožijí v novém televizním seriálu

Klatovsko – Natáčení nového televizního krimi-seriálu Policie Modrava z prostředí Šumavy je v plném proudu. První klapka padla v Hrátkách nedaleko Srní už 27. května, kdy se natáčely scény s Janou Bouškovou coby pošťačkou Válkovou, Soňou Norisovou (kapitánkou Vinickou) a hercem Jaroslavem Satoranským. Natáčení je naplánováno až do poloviny října. Seriál vzniká pro TV Nova.

Švihovské hudební léto slaví jubileum

Švihov – Hned dvě hudební jubilea oslaví ve Švihově. Padesát let od založení dechového orchestru školy a 40 let trvání přehlídky mládežnických dechových orchestrů a pohybových skupin Švihovské hudební léto. Oslavy startují ve Švihově právě dnes.

Školy šetří, výlety si dnes pečlivě vybírají

Klatovsko - Nejdražší položkou každého školního výletu je doprava autobusem.

Hasiči slaví spanilou jízdou

Horažďovice – Propagační jízdy Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska se již staly tradicí. Poprvé jízda s historickými vozidly vyjela 10. června 2009.

OBRAZEM: Pověsti ožily na divadle

Nebílovy - Divadelní spolek Rynek z Újezda u Plánice zařadil do svého repertoáru hned dvě pověsti z Klatovska, které pro divadlo upravil a se souborem připravil Vladimír Kábrt. 

FOTOGALERIE: Nevěsty z Klatov obsadily zámek

Lužany - Netradiční příjezdy nevěst, přehlídka dvacítky svatebních šatů, pánské obleky, úchvatné účesy a mnoho dalších zážitků přinesl sobotní svatební veletrh na zámku v Lužanech u Přeštic. 

OBRAZEM: Na Šumavě napadl sníh a mrzlo

Klatovsko, Šumava – Na některých místech na Šumavě napadl sníh.

Na Šumavě sněžilo, mrznout tam bude i o víkendu

Klatovsko – Noc na pátek byla rekordně mrazivá. Na nejvyšších vrcholech Šumavy se dokonce objevil sníh.

FOTO: ZUŠ slavila tři dny hudbou i divadlem

Horažďovice – Slavnostní fanfáry jako na zámku zahájily oslavy 60. výročí od založení Základní umělecké školy v Horažďovicích.

První v Klatovech vzlétl Čihák

Klatovy - Jeden z prvních letů se v Klatovech uskutečnil v roce 1912. Zúčastnil se ho i pilot Kašpar.

Noc kostelů nabídne lidem prohlídku neobvyklých míst

Klatovsko – V pátek 24. května se již počtvrté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice.

OBRAZEM: Strmý vrch v Petrovicích pokořil Tomáš Trojan

Petrovice u Sušice – Hned několik borců se svými pekelnými stroji skončilo v sobotu odpoledne pod vrcholem strmého vrchu v Petrovicích u Sušice. Tentokrát ho zdolal pouze jediný závodník, Tomáš Trojan. Závody o to, kdo zdolá strmý vrch v Petrovicích, se letos jely už popáté. Díky Trojanovi trasu dlouhou 45 metrů zdolali za celou historii závodu už celkem tři borci. V minulých ročnících to byli ještě Jan Blahoušek a Robert Majer.

GALERIE: Turisté z Klatov slavili výročí Klatovským karafiátem

Klatovy – „Chodím pravidelně, a tak mě ani počasí neodradilo od toho, abych se na pochod vydala. Do přírody vycházím každý týden za každého počasí, a tak znám nejen Klatovsko, Plzeňsko ale i další místa," říkala Deníku na startu jedenáctého ročníku novodobé historie turistického pochodu Klatovský karafiát Zdeňka Krýslová.

FOTOGALERIE: Plamen vyhráli hasiči z Bystřice

Žihobce – Téměř pět set dětí z celého Klatovska, které se věnují ve svém volném čase hasičství, se sjelo o víkendu do Žihobců na Sušicku, kde se konalo okresní kolo celostátní hry Plamen.

PODÍVEJTE SE: Májová veselice v Pačejově se vydařila

Pačejov - Již třetí Májové posezení na návsi v Pačejově se vydařilo. O zábavu se tentokrát postaraly děti a ženy z Pačejova. 

FOTO: Mladí zahrádkáři se utkali ve svých znalostech

Klatovy – Již po jednadvacáté poměřili mladí zahrádkáři své znalosti v okresním kole mladých zahrádkářů, které se konalo včera v Klatovech.

FOTO: Mladí cyklisté poměřili své síly

Klatovy – Osmdesát žáků ze třinácti škol z Klatovska, Sušicka a Horažďovicka se zúčastnilo v Klatovech okresního kola dopravní soutěže mladých cyklistů.

FOTO: Nadšenci se vydali i do skal na vrcholu Ptín

Předslav – Již potřetí uspořádali v den státního svátku v Předslavi turistický pochod okolím Předslavska. Letos do terénu vyšla téměř stovka nadšenců.

Starostou obce Hnačov je Jiří Šebesta

Hnačov – Poprvé od října 2010 mají v Hnačově na Klatovsku řádné zastupitelstvo, které na svém ustavujícím zasedání složilo slib, a zastupitelé převzali řádně osvědčení o svém zvolení. Nové sedmičlenné zastupitelstvo vzešlo z voleb, konaných 13. dubna letošního roku. Jeho mandát však potrvá jen do řádných komunálních voleb. Ty se uskuteční v říjnu 2014.

FOTO: Klatovy si připomněly konec druhé světové války

Klatovsko – Projevy, pokládky květin a věnců u památníků a pamětních desek ve městě, ale i ukázky historické vojenské techniky za doprovodu rázné dechovky. Takové byly letošní oslavy 68. výročí konce druhé světové války v Klatovech. Ty se uskutečnily v neděli.

PODÍVEJTE SE: Z Obytců se vydali do Švihova

Obytce – Již popáté se nadšenci pro turistiku vydali o uplynulém víkendu na pochod nazvaný Obytecký dřevák. Ten letos směřoval do Švihova a zpět.

FOTOGALERIE: Řidič přerazil zábradlí v Klatovech

  Klatovy - Bez zranění skončila sobotní dopravní nehoda dvou osobních aut, z nichž jedno proletělo zábradlím, v Plzeňské ulici v Klatovech. „Šlo o střet vozidel audi a superb, která jela ve směru z Plzně na Železnou Rudu.

OBRAZEM: Soutěž vyhráli hasiči z Hejné

Horažďovice – Ve štafetovém útoku podle pravidel OSH Klatovy se v sobotu odpoledne utkalo třináct družstev mužů z okrsku Horažďovice v Horažďovicích. Konala se tam tradiční postupová okrsková soutěž, ze které tři nejlepší družstva postupují do okresního finále, které se uskuteční v Malém Boru 8. června od 9 hodin.

PODÍVEJTE SE: Hasiči řešili požár večeře i tuhého podpalovadla

Sušice - V pátek odpoledne vyjížděli hasiči k hlášenému požáru v prodejně v ulici T.G. Masaryka v Sušici. „V prodejně došlo k zahoření tuhého podpalovače, což způsobila nezletilá osoba při hře se zapalovačem

PODÍVEJTE SE: Knihu pokřtili rumem

Chanovice - V zámeckém areálu v Chanovicích pokřtili symbolicky za deště novou publikaci Vodní svět Chanovicka, mapující dějiny a současnost rybníkářství na Chanovicku.

Klatovsko rozkvetlo, alergici začali plnit čekárny lékařů

Klatovsko - Problémy s květy stromů a pylem má řada lidí. Nyní jim začíná nepříjemné období.

Startují oslavy osvobození Klatovska americkou armádou

Klatovsko – Na Klatovsku startují hlavní oslavy konce války.

Nadšenci vyjedou na nových strojích

Klatovsko – Již tento víkend vyrazí jako každý rok na silnice v našem regionu nadšenci s vojenskou dobovou technikou, aby připomněli konec světové války a osvobození regionu americkou armádou. Mezi nadšenci nebudou chybět ani lidé z Klatovska.

Proti rekonstrukci náměstí v Horažďovicích bojují peticí

Horažďovice – Plány na rekonstrukci náměstí a diskuse kolem nich jsou v Horažďovicích na pořadu dne již několik let. Nyní, když má za několik měsíců odstartovat první fáze rekonstrukce Mírového náměstí archeologickým průzkumem, se ve městě objevila petice, která požaduje, aby město rekonstruovalo náměstí podle architektonické studie z roku 2010 autorů Martina Kožnara a Jiřího Bízy, a ne podle radnicí nově prosazeného a schváleného projektu, který se má na jaře 2014 začít realizovat.

Sirkařství mělo velkou tradici také v Kašperských Horách

Klatovsko – Dnešní historické téma naváže na minulý týden, kdy jsme si připomněli začátky sirkařské tradice v Sušici a příchod sirkařů do tohoto šumavského města. Dnes budeme v tématu s archivářem Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Janem Jirákem pokračovat. Sirkařství má totiž tradici i v obcích v okolí Sušice, a hlavně, zbývá zmapovat historii sušické tradice až do roku 2008, kdy se výroba přesunula do Indie.

Rybáři na Klatovsku stárnou, mladí se do jejich řad nehrnou

Klatovy - Počty organizovaných rybářů pomalu klesají. Organizace se snaží držet současné počty.

Opravy mostu způsobují komplikace lidem i obcím

Červené Poříčí – Oprava mostu v Červeném Poříčí komplikuje život tamním obyvatelům. Trápí je dlouhé fronty aut čekajících na světelnou signalizaci, zápach z výfuků a odpadky, které někteří řidiči vyhazují z vozů.

Sušický podnik na výrobu sirek byl největším v monarchii

Sušice – Dnešní historické téma věnujeme s archivářem Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Janem Jirákem dalšímu z hospodářských odvětví, které je s naším regionem neodmyslitelně spjaté, byť v posledních letech tato tradice vymizela a mladé generace možná ani nepamatují to, že klatovský region byl vyhlášený díky specifickému odvětví průmyslovému, a to sice sirkařství.

Na letošní historické konferenci se pohádá jezuita s husitou

Klatovy – Již příští víkend, 26. až 28. dubna, se v Klatovech uskuteční už 7. ročník projektu Barokní jezuitské Klatovy, v prostorách městské knihovny, v jezuitském kostele v Klatovech a letos poprvé i přímo v katakombách.

Rodí se více kluků než dívek. Ze jmen vedou Anety a Janové

Klatovsko - Na zaručené početí chlapečka existuje prý spoustu zaručených metod. Lékaři nesouhlasí.

FOTO: Myslív pojmenoval naučnou stezku po bývalém učiteli

Myslív – Obyvatelé Myslíva a okolí se v sobotu dopoledne vydali poprvé po Stehlíkově naučné stezce, která byla slavnostně otevřena za účasti desítek lidí, hostů a milovníků přírody i turistiky přímo na návsi v Myslívě.

PODÍVEJTE SE: Hasiči provětrali dýchací techniku v Týnci u Horažďovic

Týnec u Horažďovic – Hasiči z Horažďovicka měli akční sobotní dopoledne. Uskutečnilo se totiž v pořadí již třetí cvičení určené pro jednotky sboru dobrovolných hasičů zapojených do JPO 3 a JPO 5.

OBRAZEM: Rotary Club Klatovy pomohl Klokánku v Janovicích

Klatovy – Již po sedmnácté se v Klatovech uskutečnil reprezentační společenský večer Rotary Clubu Klatovy, který byl spojený se setkáním významných společenských a podnikatelských osobností Klatovska za účasti starosty města Klatov Rudolfa Salvetra ve velkém sále hotelu Centrál.

Na Hnačově je zvoleno už páté zastupitelstvo od roku 2010

Hnačov – Situace v Hnačově na Klatovsku, kde v sobotu byli tamní obyvatelé počtvrté od řádných komunálních voleb v říjnu 2010 znovu volit své zastupitele, je podle tamních obyvatel již klidnější. To svědčí také o tom, že lidé vybírali sedmičlené zastupitelstvo pouze z jedné kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů Hnačov, na které bylo jen sedm kandidátů. Ke zvolení zastupitelstva tak stačil pouze jeden platný hlas. K volební urně ale nakonec přišlo 54 z 93 zapsaných voličů, což je 58,06%.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT