Školní ochutnávka
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) je lékař a vysokoškolský pedagog. Možná i proto uvedl, že kdyby to v říjnu bylo na něm, školy by zcela nezavíral. Šéf resortu školství Robert Plaga (ANO) připouští, že to byla téměř krvavá daň, kterou musel zaplatit za prudce rostoucí tempo nákazy.
Exministr zdravotnictví Roman Prymula si ovšem doposud myslí, že vpuštění dětí do tříd je předčasné a společnosti se nevyplatí. Tři vládní činitelé, tři názory.
Není sporu, že právě prvňáčci a druháci, kteří od včerejška opět usedli do lavic, trpěli nepřítomností „své“ paní učitelky nejvíc.
Jen psychologové by asi mohli přesně popsat, co to s duší a vývojem šestiletého dítka udělá, když místo vstřícné a chápající autority před tabulí musí denně zírat na blikající obrazovku počítače, kde se emoce vytrácejí jako pára nad hrncem.
Souhlasím s tvrzením, že tyto skupiny nejmenších žáků neměly a nemají být ochuzeny o kontaktní výuku v žádném z pěti rizikových stupňů. Tak jako fungují nemocnice, mají být v provozu první a druhé třídy. S vyššími ročníky ZŠ je nutné nakládat opatrněji, avšak i zde se odborníci přimlouvají za co nejrychlejší a úplný návrat školáků. Naopak střední školy mohou počkat, neboť v nich je učení na dálku přirozenější a navíc nebezpečí nákazy nejvyšší.
Obecně platí, že bez maximálního nasazení učitelů by se nic z toho nezvládlo. Je tedy jenom dobře, že poslanci sněmovního školského výboru podpořili další růst jejich platů i vyšší objem výdajů na pomůcky.