Zaměstnavatelé hlásí přes 350 tisíc volných pracovních míst. To je o 41 tisíc pracovních nabídek více než před rokem. Hovoříme přitom jen o místech nabízených přes pobočky Úřadu práce. Realita pracovního trhu je ale tvrdší, protože řada zaměstnavatelů shání pracovníky i jinak, třeba přes různé portály.

Podnikatelé se tak dostali do klinče. Na jedné straně mají zakázky, ale na straně druhé nedostatek lidí, kteří by na nich pracovali. Kontrakty tak musí odmítat a ty přebírají firmy v jiných zemích.

Martin Vopěnka
Šedá zóna

Situace se ale nezlepší. Proč? Vlivem demografického vývoje ubývá zaměstnanců. Do penze odchází víc lidí, než kolik jich na trh práce vstoupí. A také kvůli tomu, že školy nevychovávají absolventy v profesích, které zaměstnavatelé potřebují ve výrobě. Tento problém pracovního trhu bude každým rokem sílit. A bude mít fatální dopady na české firmy.

Tomáš Zelený je ředitel Odboru ředitel odboru usnadňování obchodu a služeb Hospodářské komory

Zrcadlem tohoto ne příliš příznivě se vyvíjejícího trendu je rostoucí poptávka po zaměstnancích ze zahraničí. Cizinci, kteří u nás chtěli pracovat, ale naráželi na neprůhledné prostředí a byrokratický moloch. A část z nich tak pracovala i nelegálně přes pochybné zprostředkovatele.

Proto vláda spustila programy, které takzvanou ekonomickou migraci ze zemí, jako je třeba Ukrajina, pomohly řešit. Nastavily se roční kvóty na legálně vydané zaměstnanecké karty s dvouletou platností. Stanovila se kritéria, která zaměstnavatelé i uchazeči musí splňovat. I díky tomu se snížilo nelegální zaměstnávání cizinců. Pracovníci například z Ukrajiny tak mají stejná práva a povinnosti i mzdy jako ti domácí.

Zdroj: Deník

V praxi ale stále narážíme na administrativní náročnost schvalovacího řízení. Zatímco v Polsku vyřízení žádosti o pracovní vízum trvá řádově dny, u nás jsou to týdny i měsíce. Aby zakázky neputovaly za hranice a státní kasa nepřicházela o příjmy, měla by vláda zaměstnavatelům s příjmem zaměstnanců ze zahraničí pomoci.

Markéta Šichtařová
Zadlužení roste… a lže se nám o tom

Jak konkrétně? Vydávání pracovních víz zjednodušit, zrychlit a celkově zefektivnit. Některé úkony lze přece elektronizovat. Stát by též měl zrušit povinnost čekat třicet dní, než může zaměstnavatel začít žádat o kvalifikované pracovníky z ciziny. A v neposlední řadě těm nejschopnějším nabídnout, aby se už do své domoviny nevraceli a zůstali s rodinami u nás.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.